x
x

Aktivnosti programa za rano otkrivanje kronične bubrežne bolesti u RH

  23.07.2024.

Godišnja skupština European Kidney Health Alliance (EKHA) održana je online 11. lipnja 2024. godine. Ovaj savez osnovan je prije 17 godine s ciljem podizanja svijesti i znanja o kroničnoj bubrežnoj bolesti (KBB). Okuplja stručna društva, udruge bolesnika i usko surađuje s Europskim parlamentom.

Aktivnosti programa za rano otkrivanje kronične bubrežne bolesti u RH

Tijekom skupštine, pored izvješća o dosadašnjem radu, izneseni su planovi o budućim ciljevima i projektima. Početkom 2024. godine EKHA je u obliku manifesta donijela plan projekata za razdoblja 2024. do 2029. godine (https://ekha.eu/ kidney-manifesto/). Sa željom unaprjeđenja bubrežnog zdravlja određena su tri osnovna cilja: unaprjeđenje primarne i sekundarne prevencije bubrežnih bolesti, poboljšanje darovanja i presadbe organa u EU-u kroz provedbu drugog Akcijskog plana EU-a o darovanju i presadbi organa te poticanje inovacija u bubrežnim terapijama kroz poticanje javno-privatnog partnerstva za inovativne terapije.

Prikazane su i aktivnosti na trenutačnim projektima, među kojima izdvajamo PREVENTCKD: projekt financiran od EU-a, kojemu je cilj povećati svijest o rizičnim čimbenicima za kroničnu bubrežnu bolest i informirati širu zajednicu o radnjama koje mogu poduzeti kako bi smanjili rizik od bubrežnih bolesti. U navedeni projekt uklapa se Akcijski plan za rano otkrivanje i sprječavanje kronične bubrežne bolesti u Republici Hrvatskoj koji godinama provodi HDNDT, a za koji smo dobili priliku prikazati aktivnosti koje provodimo, i to posebno novi, inovativni dio programa koji smo ostvarili u suradnji s Koordinacijom hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) – preventivni panel za kroničnu bubrežnu bolest. Radi se o interaktivnom, digitalnom alatu unutar zdravstvenih kartona pacijenata u PZZ-u, koji je trenutačno implementiran u oko 1 300 ordinacija liječnika obiteljske medicine, a koji je namijenjen evidenciji KBB-a u rizičnim skupinama bolesnika. Ono po čemu se ovaj panel razlikuje od drugih panela je dobivanje algoritma postupanja s bolesnikom ovisno o stupnju zatajivanja bubrežne funkcije prema recentnim smjernicama, omogućujući na taj način standardizaciju dijagnostike i liječenja bolesnika s KBB-om, ali i još mnogo toga.

Sljedeća, vrlo zanimljiva aktivnost EKHA-a je HOMEFIRST, program kojem je cilj širenje kućnih metoda nadomještanja bubrežne funkcije, peritonejske dijalize i kućne hemodijalize. Projekt su zajedno definirali bolesnici, medicinske sestre te nefrolozi iz šest europskih zemalja s ciljem boljeg, standardiziranog pristupa kućnoj dijalizi. I u našoj zemlji pratimo smjernice navedenog projekta, a osobito velik napor HDNDT posljednjih godina ulaže u implementaciju programa kućne hemodijalize kako bi i ta metoda bila na raspolaganju našim bolesnicima.

Na kraju je istaknuto kako će EKHA kao i do sada usko surađivati s Europskim parlamentom i nastaviti tražiti podršku EU parlamentaraca u svojim aktivnostima. Prilika je to da se i naši novoizabrani europarlamentarci uključe u zdravstvene programe i pomognu na razini EU-a unaprjeđenju skrbi za bubrežne bolesnike.

Draško Pavlović, Mario Laganović