SZO predstavlja promicatelja digitalnog zdravlja
05.04.2024.
Uoči Svjetskog dana zdravlja, fokusiranog na 'Moje zdravlje, moje pravo', Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) najavljuje lansiranje S.A.R.A.H., prototipa digitalnog promicatelja zdravlja s poboljšanim empatičkim odgovorom koji pokreće generativna umjetna inteligencija (AI).
S.A.R.A.H. je Smart AI Resource Assistant za zdravlje koji predstavlja evoluciju avatara zdravstvenih informacija koje pokreće AI, koristeći nove jezične modele i vrhunsku tehnologiju. Može angažirati korisnike 24 sata dnevno na 8 jezika o više zdravstvenih tema, na bilo kojem uređaju.
Digitalni promicatelj zdravlja SZO-a obučen je za pružanje informacija o glavnim zdravstvenim temama, uključujući zdrave navike i mentalno zdravlje, kako bi pomogao ljudima da optimiziraju svoje zdravlje i dobrobit. Cilj mu je pružiti dodatni alat kako bi ljudi ostvarili svoja prava na zdravlje, gdje god se nalazili.
S.A.R.A.H., također poznata kao Sarah, ima sposobnost podržati ljude u razvoju boljeg razumijevanja čimbenika rizika za neke od vodećih uzroka smrti u svijetu, uključujući rak, bolesti srca, bolesti pluća i dijabetes. Ona može pomoći ljudima da dođu do najnovijih informacija o prestanku pušenja, aktivnosti, zdravoj prehrani i oslobađanju od stresa, između ostalog.
Budućnost zdravlja je digitalna, a potpora zemljama da iskoriste snagu digitalnih tehnologija za zdravlje prioritet je SZO-a. S.A.R.A.H. daje uvid u to kako bi se umjetna inteligencija mogla koristiti u budućnosti za poboljšanje pristupa zdravstvenim informacijama na interaktivniji način.
S.A.R.A.H. sada se pokreće generativnom umjetnom inteligencijom, a ne unaprijed postavljenim algoritmom ili skriptom, što joj pomaže da pruži točnije odgovore u stvarnom vremenu; uključite se u dinamične personalizirane razgovore na razini koja točnije odražava ljudske interakcije i pruža nijansirane, empatične odgovore korisnicima u okruženju bez prosuđivanja. Tehnologiju podržava Soul Machines Biological AI.
SZO poziva na nastavak istraživanja ove nove tehnologije kako bi se istražile potencijalne koristi za javno zdravlje i bolje razumjeli izazovi. Iako umjetna inteligencija ima ogroman potencijal za jačanje javnog zdravlja, ona također izaziva važne etičke probleme, uključujući ravnopravan pristup, privatnost, sigurnost i točnost, zaštitu podataka i pristranost.
S.A.R.A.H. projekt teži kontinuiranom učenju i razvoju prototipa koji može potaknuti pouzdane, odgovorne i dostupne informacije.