x
x

Europa se izravno suočava s epidemijom usamljenosti

  24.02.2024.

Samoća više nije samo osobna borba; to je tiha epidemija. Uspoređuju je s pušenjem, tvrdeći da je štetna koliko i do 15 cigareta dnevno Vrijeme je da se suočimo s brutalnom istinom: usamljenost ne samo da ranjava srca, već je i prijetnja našoj dobrobiti.

Europa se izravno suočava s epidemijom usamljenosti

Kod starijih osoba usamljenost je povezana s 50% većim rizikom od razvoja demencije, 30% većim rizikom od koronarne arterijske bolesti ili moždanog udara i 26% većim rizikom od smrtnosti od svih uzroka. Također je povezan s većim rizikom od srčanih bolesti kod osoba s dijabetesom. Zapravo, usamljenost je jači prediktor kardiovaskularnih bolesti kod osoba s dijabetesom od prehrane, tjelovježbe, pušenja ili depresije.

Prepoznajući usamljenost kao globalni javnozdravstveni prioritet, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pokrenula je Povjerenstvo za društvenu povezanost, čiji je cilj kreatorima politika i praktičarima pružiti jasne dokaze o najboljim načinima za poboljšanje društvene interakcije.

Koliki je problem?

Prema prvom istraživanju o usamljenosti na razini Europske unije (EU), EU-LS 2022, koje je proveo Zajednički istraživački centar (JRC), oko 13% od 20 000 ispitanika izjavilo je da se osjeća usamljeno većinu ili cijelo vrijeme u 4. tjedana koji su prethodili anketi.

Ljudi u Irskoj, Luksemburgu, Bugarskoj i Grčkoj osjećaju se najusamljenije, dok su Nizozemska, Češka, Hrvatska i Austrija prijavile najnižu razinu usamljenosti.

Možda kontraintuitivno, usamljenost ne pogađa samo starije odrasle osobe.

Neke studije pokazuju odnos u obliku slova U, s visokim razinama usamljenosti i među mladim i starijim odraslim osobama, dok druge ukazuju na nastavak smanjenja usamljenosti s godinama.

Intervencije usamljenosti često su usmjerene na starije odrasle osobe. Ipak, potrebne su intervencije i za mlade ljude. Različite dobne skupine različito doživljavaju usamljenost, stoga je važno pažljivo razmotriti potrebe ciljne skupine i prilagoditi intervencije u skladu s njima.

Usamljenost je također povezana s povećanom upotrebom društvenih mreža, što ukazuje da bi te platforme mogle zamijeniti izvanmrežne veze on-line.

Iako mnoge studije ukazuju na povezanost između korištenja društvenih medija i usamljenosti, nameću se neka pitanja, kao što su: Je li posljedica povećane uporabe društvenih medija uvijek povećana usamljenost? Sigurno ne. Osjećaju li se svi koji koriste društvene mreže automatski usamljenijima? Također, sigurno ne. I traje li ova samoća zauvijek? Također nije vjerojatno.

Zdravstveni radnici igraju ključnu ulogu u prepoznavanju usamljenosti i smanjenju njezinog utjecaja na mentalno i fizičko zdravlje.

Prvi korak za zdravstvene radnike je provjera usamljenosti i njezinih uzroka kako bi mogli pružiti personaliziranu skrb, emocionalnu podršku i pristup resursima zajednice, usamljenim osobama.

Put od izolacije do inkluzije trebao bi uključivati ​​ne samo prepoznavanje problema, već i provedbu ciljanih politika i intervencija.

Na lokalnoj razini programi u zajednici mogu biti vrlo učinkoviti. Nude širok raspon aktivnosti i resursa koji zadovoljavaju različite potrebe i stvaraju okruženje koje potiče društvenu povezanost.

Mnogi europski gradovi provode takve programe, uključujući društvene klubove, grupne aktivnosti i događaje osmišljene da okupe ljude i stvore osjećaj zajedništva.

Imenovanje ministra za usamljenost, po uzoru na UK i Japan, može poslati snažnu poruku o važnosti i raširenosti ovog problema.

Na međunarodnoj razini, suradnja i razmjena znanja između zemalja i međunarodnih organizacija mogli bi dovesti do razvoja globalnih strategija za rješavanje problema usamljenosti.

JRC je također razvio novu kartu intervencija usamljenosti dostupnu diljem Europe kao izvor informacija za kreatore politike, praktičare, istraživače i širu javnost.