Azitromicin za prevenciju smrtnosti u afričke djece
17.02.2024.
Smrtnost djece mlađe od 5 godina ostaje među najvišima u svijetu u zapadnoj i središnjoj Africi. Prethodna istraživanja sugerirju da je smrtnost kod osoba mlađih od 5 godina povezana s udaljenošću zdravstvenih ustanova. Stoga djeca u zajednicama koje su najudaljenije od primarnih zdravstvenih ustanova vjerojatno imaju najviše koristi od masovne primjene azitromicina za smanjenje smrtnosti.
Masovna primjena oralnog azitromicina središnja je kampanja Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za uklanjanje trahoma. Masovna primjena azitromicina mogla bi imati korisne učinke u male djece zbog njegove aktivnosti protiv patogena koji uzrokuju upalu pluća, proljev i malariju, ali bi također mogla imati štetne učinke stvaranjem antimikrobne otpornosti.
2009. klaster randomizirano kliničko ispitivanje pokazalo je da je masovna primjena oralnog azitromicina povezana sa smanjenjem smrtnosti od 49% u etiopske djece u dobi od 1 do 9 godina.
Naknadno ispitivanje Macrolides Oraux pour Réduire les Décès avec un Oeil sur la Résistance (MORDOR) u Malaviju, Nigeru i Tanzaniji pokazalo je da je masovna distribucija azitromicina dvaput godišnje djeci u dobi od 1 do 59 mjeseci smanjila smrtnost za 13,5%, ali među 3 zemlje smrtnost je značajno smanjena samo u Nigeru.
U sve 3 zemlje, najveća korist primijećena je kod djece u dobi od 1 do 5 mjeseci. Heterogenost rezultata ovih studija dovela je do kvalificirane preporuke SZO da se masovna primjena azitromicina može razmotriti kod djece u dobi od 1 do 11 mjeseci u sub - Saharskoj Africi s visokim stopama smrtnosti među djecom mlađom od 5 godina, ali potrebna su daljnja istraživanja prije nego što se može preporučiti raširenija uporaba azitromicina za smanjenje smrtnosti u djetinjstvu.