x
x

Nakon poroda žene treba poticati na tjelesnu aktivnost

  03.04.2025.

Mlade majke treba poticati na vježbanje najmanje dva sata tjedno objavljeno je u novim kanadskim smjernicama u časopisu British Journal of Sports Medicine.

Nakon poroda žene treba poticati na tjelesnu aktivnost

Margie H. Davenport sa Sveučilišta Alberta u Edmontonu u Kanadi i suradnici, proveli su pregled literature kako bi razvili konsenzusne smjernice za tjelesnu aktivnost, sjedilačko ponašanje i spavanje tijekom prve godine nakon poroda.

Na temelju sedam sustavnih pregleda, panel je preporučio da žene nakon poroda trebaju akumulirati najmanje 120 minuta tjelesne aktivnosti umjerenog do jakog intenziteta (MVPA; npr. brzo hodanje i vježbe za jačanje mišića, uključujući one usmjerene na donji dio leđa) tjedno.

Nakon poroda treba potaknuti mlade majke na uvođenje tjelesne aktivnosti laganog intenziteta jer je rana mobilizacija povezana s boljim zdravstvenim ishodima. Preporuke napredovanja prema MVPA trebale bi biti individualizirane, postupne i temeljene na simptomima. Pri tome treba uzeti u obzir vrijeme potrebno za oporavak od trudnoće i poroda, tjelesno i mentalno zdravlje te spremnost za bavljenje tjelesnom aktivnošću nakon poroda. Svakodnevno vježbanje mišića dna zdjelice može smanjiti rizik od razvoja urinarne inkontinencije.

Nakon što su kirurški rezovi ili ozljede međice dovoljno zacijelile i vaginalno krvarenje se ne pojača s provođenjem vježbi, povratak trčanju i vježbama otpora je siguran. Ženama s potencijalnim kontraindikacijama za tjelesnu aktivnost nakon poroda (npr. carski rez sa simptomima koji se pogoršavaju s MVPA) preporučuje se savjetovanje s liječnikom.

Pridržavanje ovih konsenzusnih preporuka za žene i osobe nakon poroda vjerojatno će rezultirati velikim poboljšanjima u psihološkom blagostanju, kao i zdravlju zdjelice, mišićno-koštanog sustava i kardiometaboličkom zdravlju, te smanjenju umora, a pritom neće biti nekih štetnih događaja. Kanadski vodič za tjelesnu aktivnost, sjedilačko ponašanje i san tijekom prve godine nakon poroda pruža preporuke temeljene na dokazima za promicanje zdravlja novih majki i dojenčadi.

Ključne preporuke:

1. Tjelesna aktivnost:

  • Svim ženama nakon poroda preporučuje se tjelesna aktivnost, osim onih s medicinskim kontraindikacijama.
  • Preporučuje se najmanje 120 minuta umjereno do intenzivne tjelesne aktivnosti (npr. brzo hodanje, bicikliranje) raspoređene na četiri ili više dana u tjednu.
  • Tjelesna aktivnost nakon poroda povezana je sa smanjenjem depresije (45%), urinarne inkontinencije (37%) i šećerne bolesti tipa 2 (28%), kao i poboljšanjem simptoma depresije, anksioznosti, bolova u lumbopelvičnom području, promjenama u tjelesnoj masi, indeksu tjelesne mase i triglicerida.

2. Sjedilačko ponašanje:

  • Smanjenje sjedilačkog ponašanja može poboljšati kardiometaboličko zdravlje.
  • Preporučuje se izbjegavanje dugotrajnog sjedenja i uključivanje kratkih pauza za kretanje tijekom dana.

3. San:

  • Intervencije vezane uz san, poput edukacije o obrascima spavanja dojenčadi i strategijama, povezane su sa smanjenjem simptoma depresije i poboljšanjem kvalitete sna.
  • Tjelesna aktivnost također može poboljšati kvalitetu sna i smanjiti dnevni umor.

Dodatne informacije:

  • Podrška i izazovi: Postporođajno razdoblje predstavlja jedinstvene prepreke koje mogu otežati pridržavanje preporuka. Važna je snažna socijalna i emocionalna podrška partnera, obitelji i društva kako bi se ženama i osobama nakon poroda pomoglo u prevladavanju izazova.
  • Kontraindikacije: Osobe s potencijalnim kontraindikacijama za tjelesnu aktivnost trebaju dobiti medicinsku dozvolu od pružatelja primarne zdravstvene skrbi prije početka ili nastavka umjerene do intenzivne tjelesne aktivnosti.

Ovaj vodič pruža sveobuhvatne preporuke koje mogu značajno poboljšati psihološku dobrobit, kao i zdravlje zdjelice, mišićno-koštanog sustava i kardiometaboličko zdravlje, uz smanjenje umora.