Robotski asistirana nefrektomija u živog darivatelja
31.03.2025.
Minimalno invazivne kirurške tehnike značajno povećavaju broj živih darivatelja. Ovo poboljšanje je rezultat smanjenja postoperativne boli, smanjenog vremena hospitalizacije, boljih kozmetičkih rezultata i jednakih ishoda u usporedbi s otvorenom operacijom.
Rad "Robotski asistirana nefrektomija u živog darivatelja – prikaz slučaja" objavljen je u časopisu Medicina fluminensis.
Cilj rada: Uvođenje minimalno invazivnih metoda u donorsku kirurgiju dovelo je do povećanja broja živih darivatelja bubrega. U današnje se vrijeme laparoskopska donorska nefrektomija smatra zlatnim standardom, no broj se robotski asistiranih donorskih nefrektomija (RADN) povećava.
U ovom radu prikazan je bolesnik u kojega je učinjen RADN i posljedična uspješna transplantacija bubrega.
Prikaz slučaja: U 77-godišnjeg bolesnika s adultnom policističnom bolešću bubrega došlo je do progresije u terminalni stadij bubrežnog zatajenja te je u prosincu 2022. započeo s dijalitičkim liječenjem. Nakon opsežne obrade njegova 61-godišnja sestra prihvaćena je kao donor. U rujnu 2023. učinjen je RADN, a odstranjen joj je lijevi bubreg. Slijedila je uspješna transplantacija bubrega, a hladna ishemija trajala je četiri sata i 30 minuta. Poslijeoperacijski tijek bio je uredan u darivatelja i primatelja. Tri mjeseca nakon operacije bubrežna funkcija bila je stabilna u oboje bolesnika.
Zaključak: RADN je sigurna i efikasna metoda s podjednakim rezultatima kao i kod laparoskopske donorske nefrektomije, a provodi se u centrima gdje se radi robotska kirurgija.
Dean Markić, Gabriela Berlakovich