Dobrobiti volontiranja u smanjenju depresivnih simptoma
17.01.2025.
Prema studiji objavljenoj u časopisu Journal of the American Geriatrics Society na prevalenciju depresije u starijih osoba utječu dob, spol, bračni status, obrazovanje, prihod i volontiranje.
Yitao Xi s Mailman School of Public Health na Sveučilištu Columbia u New Yorku i suradnici u istraživanje su uzeli podatke iz Longitudinal Research on Aging Drivers kako bi ispitali prevalenciju i korelate depresije kod 2990 ispitanika u dobi od 65 do 79 godina koji žive u zajednici.
U vrijeme procjene, 6,2 % sudionika imalo je depresiju. Istraživači su otkrili veću prevalenciju depresije kod onih koji su bili u dobi od 65 do 69 godina (7,9 %), kod žena (7,2 %), kod samaca (8,1 %), kod soba sa završenom srednjom školom ili manje (8,3 %), ili su imali godišnji prihod kućanstva < 50.000 dolara (10,7 %).
Pozitivna anamneza depresije ili kroničnih bolesti kao što su šećerna bolest tipa 2 ili anksiozni poremećaj bili su povezani sa značajno većom prevalencijom depresije, dok je značajno niža prevalencija depresije uočena kod onih koji su uključeni u različite volonterske aktivnosti. Nakon prilagodbe demografskih karakteristika i komorbiditeta, volontiranje je povezano sa 43 % smanjim izgledom za razvoj depresije (prilagođeni omjer izgleda, 0,57).
Ovo istraživanje naglašava potrebu izrade plana koji bi ojačao financijsku sigurnost kod starijih osoba i ujedno pružito dodatne dokaze da volontiranje i dijeljenje svog suosjećanja, slobodnog vremena i znanja ublažava rizik za razvoj depresije kod osoba starijih od 65 godina.