x
x

Kliničke smjernice za liječenje anafilaksije i anafilaktičkog šoka

  07.01.2025.

Anafilaksija predstavlja najtežu kliničku sliku akutnih sustavnih alergijskih reakcija. Radna skupina za anafilaksiju Svjetske alergološke organizacije8 (engl. The World Allergy Organisation Anaphylaxis Committee) definira anafilaksiju kao ozbiljnu sistemsku reakciju preosjetljivosti koja obično brzo nastupa i može uzrokovati smrt.

Kliničke smjernice za liječenje anafilaksije i anafilaktičkog šoka

Anafilaksija je iznenadna, po život opasna reakcija preosjetljivosti s višeorganskim manifestacijama koja zahtijeva hitno zbrinjavanje. Na globalnoj razini, primjećuje se povećanje broja hospitalizacija zbog anafilaktičkog šoka, posebno kod djece. Unatoč ovom porastu, smrtnost ostaje stabilna ili čak pokazuje tendenciju smanjenja, procjenjujući u rasponu od 0,5 do 1,0 smrti na milijun stanovnika.

Reakcija preosjetljivosti javlja se kao odgovor na alergen pri čemu su najčešći uzročnici nutritivni alergeni, ubodi insekata i lijekovi. Anafilaktički šok, kao najteži oblik anafilaksije, karakterizira značajan pad krvnog tlaka koji može dovesti do cirkulacijskog zatajenja.

Za uspješno liječenje ključno je pravovremeno prepoznavanje simptoma, prekidanje kontakta s alergenom te brza primjena odgovarajuće medikamentozne terapije. Adrenalin se smatra prvim i najvažnijim lijekom u liječenju anafilaktičnog šoka, stoga njegova primjena ne smije biti odgođena. Unatoč brojnim smjernicama, najmanje 50 % anafilaktičkih reakcija ne liječi se odgovarajućom dozom adrenalina, a često se i nedovoljno prepoznaje. Nedoumice u načinu primjene adrenalina posebno su izražene među mladim liječnicima u hitnoj službi. Unatoč tome što bi većina mladih liječnika, njih 94 %, primijenila adrenalin kao lijek izbora u anafilaktičkom šoku, samo ga 16,8 % primjenjuje prema preporukama važećih smjernica.

Zbog navedenog Hrvatsko društvo za hitnu medicinu na svojoj godišnjoj skupštini 13. prosinca 2022. donijelo je odluku o izradi hrvatskih smjernica. Cilj je ovog članka prikazati kliničke smjernice za zbrinjavanje bolesnika s anafilaktičkom reakcijom u Republici Hrvatskoj. Kliničke smjernice nastale su u suradnji Hrvatskog društva za hitnu medicinu i Hrvatskog društva za alergologiju i kliničku imunologiju Hrvatskog liječničkog zbora. Temelje se na smjernicama za  liječenje anafilaksije Europskog vijeća za reanimatologiju (engl. European Resuscitation Council; ERC) iz 2021. godine

Lea Gvozdanović, Željka Dragila, Mia Hajnal, Luka Maršić, Ingrid Bošan Kilibarda, Marinko Artuković, Asja Stipić Marković, Marina Ikić Matijašević, Višnja Nesek Adam