x
x

Što je prouzrokovalo najviše tjeskobe tijekom 2024?

  31.12.2024.

Prema anketi koju je provela Američka psihijatrijska udruga (APA) u sklopu serije Healthy Minds Monthly, krajem 2024. godine, glavne brige Amerikanaca u protekloj godini vezane su uz financije, nasilje vatrenim oružjem i zločine iz mržnje. Anketa je obuhvatila 2200 odraslih osoba u SAD-u.

Što je prouzrokovalo najviše tjeskobe tijekom 2024?

Glavni rezultati

1. Financijske brige: Ekonomija je ostala najveći izvor anksioznosti za mnoge Amerikance tijekom cijele 2024. godine.

2. Nasilje vatrenim oružjem: Strah od nasilja vatrenim oružjem također je visoko na listi.

3. Zločini iz mržnje: Zločini iz mržnje su dodatno povećali osjećaj nesigurnosti među ljudima.

Mentalno zdravlje i novogodišnje odluke: Više od trećine ispitanika (33%) planira donijeti novogodišnje odluke vezane uz mentalno zdravlje, što je povećanje od 5% u odnosu na prošlu godinu. Najčešće odluke uključuju:

Provođenje više vremena u prirodi (46%)

Meditacija (44%)

Fokus na duhovnost (37%)

Pauza od društvenih mreža (30%)

Vođenje dnevnika (29%).

Preporuke stručnjaka: Stručnjaci preporučuju kako je potrebno smanjiti količinu slušanja i čitanja vijesti kako bi se smanjio stres i anksioznost. Dr. Marketa Wills, medicinska direktorica APA-e, naglašava važnost svjesnosti o utjecaju vijesti na mentalno zdravlje i preporučuje ograničavanje vremena provedenog u čitanju vijesti.

Nekoliko preporuka za smanjenje stresa:

1. Tjelesna aktivnost: Redovito vježbanje može pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju raspoloženja. Čak i kratka šetnja može biti korisna.

2. Meditacija i mindfulness: Tehnike poput meditacije, dubokog disanja i mindfulnessa mogu pomoći u smirivanju uma i smanjenju anksioznosti.

3. Zdrava prehrana: Uravnotežena prehrana bogata voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama može pozitivno utjecati na mentalno zdravlje.

4. Dovoljno sna: Kvalitetan san je ključan za smanjenje stresa. Treba nastojati uspostaviti redovitu rutinu spavanja.

5. Ograničavanje vijesti: Prekomjerno praćenje vijesti može povećati stres. Potrebno je ograničiti vrijeme na praćenje vijesti.

6. Društvena podrška: Provoditi vrijeme s obitelji i prijateljima. Razgovor s nekim kome osoba vjeruje može pomoći da se osjećate bolje.

7. Hobiji i aktivnosti u slobodno vrijeme: Bavljenje aktivnostima koje osoba voli može pomoći u opuštanju i smanjenju stresa.

8. Postavljanje granica: Potrebno je naučiti reći "ne" kada je to potrebno i postaviti granice kako bi se izbjegla preopterećenost.

9. Profesionalna pomoć: Ako osoba osjeća da ne možete sama upravljati stresom, treba razmisliti o razgovoru s terapeutom ili savjetnikom.

10. Tehnike opuštanja