Rana primjena oseltamivira koristi bolničkim pacijentima s gripom
20.12.2024.
Rano liječenje oseltamivirom istog dana kad je pacijent primljen u bolnicu bilo je povezano s manje ozbiljnih kliničkih ishoda, poput pogoršanja plućne bolesti, potrebe za invazivnom ventilacijom, zatajenja organa i smrti u bolnici u odraslih hospitaliziranih s gripom.
Smjernice Američkog društva za infektivne bolesti iz 2018. preporučuju brzu primjenu oseltamivira hospitaliziranim pacijentima sa sumnjom ili potvrđenom gripom, bez obzira na vrijeme pojave simptoma; međutim, varijacije u praksi liječenja i sojevi virusa koji cirkuliraju mogu utjecati na učinkovitost ovih praktičnih smjernica.
Istraživači su proveli multicentričnu opservacijsku studiju u 24 bolnice u Sjedinjenim Državama tijekom sezone gripe 2022.-2023. kako bi procijenili prednosti početka liječenja oseltamivirom istog dana kad su primljeni u bolnicu za odrasle s akutnom gripom u usporedbi s kasnim ili nikakvim liječenjem.
Uključili su 840 odraslih osoba (dob, ≥ 18 godina) s laboratorijski potvrđenom gripom, od kojih je 415 pacijenata započelo liječenje oseltamivirom istog dana kad su primljeni u bolnicu (rano liječenje).
Među 425 pacijenata u skupini kasno/bez liječenja, većina (78%) primila je oseltamivir jedan dan nakon prijema, dok 124 uopće nije primilo oseltamivir.
Primarni ishod bila je najviša razina ozbiljnosti plućne bolesti koju su pacijenti iskusili tijekom hospitalizacije, a sekundarni ishodi uključivali su duljinu boravka u bolnici, prijem u intenzivnu njegu, početak potpore izvanplućnom organu korištenjem vazopresora ili nadomjesne terapije bubrega i smrt u bolnici.
Pacijenti u ranoj liječenoj skupini imali su manju vjerojatnost da će doživjeti progresiju i tešku progresiju plućne bolesti nakon dana prijema u bolnicu u usporedbi s onima u kasnoj skupini ili skupini bez liječenja.
Pacijenti koji su primili rano liječenje oseltamivirom imali su 40% nižu vršnu težinu plućne bolesti od onih koji su primili kasno ili bez liječenja (proporcionalno prilagođeni omjer izgleda. Također su pokazali niže izglede za prijem u intenzivnu njegu i korištenje akutne nadomjesne bubrežne terapije ili vazopresora.
Oni u skupini koja je primala rano liječenje također su imali kraće trajanje boravka u bolnici i bili su suočeni sa 64% nižim rizikom za smrtnost u bolnici u usporedbi s onima u skupini kasno ili bez liječenja.
"Ovi nalazi podupiru trenutne preporuke, kao što su IDSA (Društvo za infektivne bolesti Amerike) Smjernice za kliničku praksu gripe i CDC (Centri za kontrolu i prevenciju bolesti) smjernice, da se što prije započne liječenje oseltamivirom za odrasle pacijente hospitalizirane s gripom," napisali su autori.