Na tiskovnoj konferenciji održanoj danas u Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar u Zagrebu predstavljeni su rezultati znanstveno-istraživačkog projekta Zlouporaba sredstava ovisnosti u općoj populaciji Republike Hrvatske: 2023.
Osnovni cilj istraživanja bio je prikupiti podatke o prevalenciji konzumacije sredstava ovisnosti u općoj populaciji i relevantnim podgrupama populacije. Riječ je o četvrtom istraživanju na ovu temu u općoj populaciji, a proveli su ga u suradnji Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Institut društvenih znanosti Ivo Pilar. U svako od istraživanja bilo je uključeno gotovo 5000 sudionika, građana Republike Hrvatske, u dobi između 15 i 64 godine.
Koncepcija istraživanja temeljila se na metodološkim smjernicama Agencije Europske unije za droge (EUDA) i recentnim znanstvenim istraživanjima u području ovisnosti. S obzirom da je u sva četiri istraživanja korišteni istovjetni koncept istraživanja i metodologija, omogućena je analiza trendova uporabe sredstava ovisnosti u općoj populaciji RH kao i međunarodna usporedivost epidemiološkog stanja u području zlouporabe sredstava ovisnosti. U ovo istraživanje uključeno je i ispitivanje stanja u području ponašajnih ovisnosti – igranja igara na sreću, videoigara i društvenih mreža. Publikacija s detaljnim rezultatima istraživanja bit će objavljena sljedeće godine, te će biti dostupna na mrežnim stranicama Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo i Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar.
Analizom trendova uporabe sredstava ovisnosti na temelju baza podataka iz četiri istraživanja uporabe sredstava ovisnosti u općoj populaciji provedena na reprezentativnom uzroku građana Republike Hrvatske u dobi između 15 i 64 godine, utvrđeni su sljedeći glavni nalazi:
Između 2011. i 2023. godine među odraslima (u dobi između 15 i 64 godine) utvrđen je uzlazni trend uporabe duhana, alkohola, sedativa i trankvilizatora, bilo koje ilegalne droge te kanabisa, ecstasya, i kokaina.
Između 2019. i 2023. godine među odraslima utvrđen je uzlazni trend uporabe sedativa i trankvilizatora i silazni trend uporabe alkohola. Nije utvrđena značajna razlika između 2019. i 2023. godine u prevalenciji svih ostalih ispitivanih sredstava ovisnosti. Ti rezultati ukazuju na usporavanje ili obrtanje trenda rasta uporabe sredstava ovisnosti među odraslima, s iznimkom uporabe sedativa i trankvilizatora.
Među mlađim odraslima (u dobi između 15 i 34 godine) između 2011. i 2023. godine došlo je do porasta uporabe sedativa i trankvilizatora, uporabe bilo koje ilegalne droge kao i kanabisa, ecstasya, i kokaina. Relativno najveći porast uporabe između 2011. i 2023. godine kod mlađih odraslih utvrđen je za uporabu kokaina. Nije utvrđena značajna razlika između 2011. i 2023. godine u prevalenciji uporabe duhana i alkohola te uzimanja amfetamina, LSD-a i heroina.
Između 2019. i 2023. među mlađim odraslima utvrđen je uzlazni trend uporabe sedativa i trankvilizatora i silazni trend uporabe duhana, alkohola i kanabisa, međutim utvrđene prevalencije uporabe su i dalje vrlo visoke. Nije utvrđena značajna razlika između 2019. i 2023. godine u prevalenciji svih ostalih ispitivanih sredstava ovisnosti, što, kao i kod odraslih, ukazuje na usporavanje ili obrtanje trenda rasta uporabe sredstava ovisnosti, s iznimkom uporabe sedativa i trankvilizatora.