Nije dokazan učinak hormonske nadomjesne terapije na kognitivne funkcije
26.11.2024.
Hormonska terapija u menopauzi (mHT) nije povezana s boljim dugoročnim kognitivnim učincima u odnosu na placebo, objavljeno je u časopisu PLOS Medicine.
Carey E. Gleason sa Sveučilišta Wisconsin u Madisonu i suradnici ispitivali su dugoročne učinke mHT-a započetog u ranoj menopauzi kod sudionica uključenih u Kronos Early Estrogen Prevention Study (KEEPS)-Cog ispitivanje i kao i ranije provedenu studija (KEEPS), u kojoj su žene nasumično raspoređene na transdermalni estradiol, oralno konjugirani konjski estrogen, ili placebo tijekom rane menopauze. Opservacijska longitudinalna kohortna studija KEEPS Continuation uključivala je ponovno kontaktiranje sudionica ranije studije KEEPS i to oko 10 godina nakon završetka četverogodišnjeg kliničkog ispitivanja. Za 275 sudionica bili su dostupni kognitivni podaci iz studije KEEPS kao i iz nastavka studije KEEPS.
Istraživači su uočili značajne povezanosti između pojedinih kognitivnih izvedbi u gotovo svim domenama jer su se rezultati kognitivnih faktora pogoršavali tijekom vremena. Testovi koji su ispitivali učinke hormonske nadomjesne terapije na kognitivne promjene bili su statistički neznačajni tijekom KEEPS-a i to tijekom svih godina praćenja. U studiji KEEPS Continuation nisu primijećeni dugoročni kognitivni učinci mHT-a, pri čemu su osnovna kognitivnost i promjene tijekom KEEPS-a najjači prediktori kasnijeg učinka. Otprilike 10 godina nakon završetka randomiziranih istraživanja, sudionici kojima je dodijeljen mHT u KEEPS-u imali su slične rezultate na kognitivnim ispitivanjima kao i žene koje su primale placebo.