Zaraze šugom, stjenicama i tjelesnim ušima
29.09.2024.
Infestacije šugom, stjenicama i tjelesnim ušima uzrokuju organizmi koji žive na ili u koži, na odjeći ili u okolišu i obično uzrokuju svrbež i osip. U 2021. globalno se dogodilo približno 622 milijuna slučajeva šuge. Podaci o infestacijama stjenicama su ograničeni. Prevalencija tjelesnih ušiju kreće se od 4,1% do 35% među osobama koje doživljavaju beskućništvo diljem svijeta.
Šugu uzrokuju grinje (Sarcoptes scabiei) koje buše kanaliće u epidermu. Prijenos se prvenstveno događa produljenim kontaktom koža na kožu s pojedincem koji ima infestaciju. Običnu šugu karakteriziraju ekskorizirane pruritične papule, plakovi i patognomonične brazde na predjelima prstiju na rukama i nogama, volarnim zapešćima, gležnjevima, aksilama, stražnjici, muškim genitalijama i areolama. Krema s permetrinom i oralni ivermektin prva su linija liječenja za odrasle, sa sličnim stopama uklanjanja do 2. tjedna (74% s permetrinom naspram 68% s ivermektinom; relativni rizik, 0,91; 95% CI, 0,76-1,08). Neuspjeh liječenja može se dogoditi s oralnim ivermektinom (11,8%; 95% CI, 8,4%-15,4%) i topikalnim permetrinom (10,8%; 95% CI, 7,5%-14,5%).
Stjenice (Cimex lectularius, Cimex hemipterus) su insekti koji žive na madracima i namještaju i hrane se krvlju noću, uzrokujući linearne pruritične eritematozne papule. Nove kožne lezije nakon buđenja, sustanari sa sličnim simptomima i nedavni boravak u okruženju s velikom proširenošću trebali bi izazvati sumnju. Liječenje zahtijeva iskorjenjivanje uz suzbijanje štetnika.
Tjelesne uši (Pediculus humanus humanus) su insekti koji se nalaze na odjeći i putuju do kože radi obroka krvi. Ugrizi tjelesnih ušiju uzrokuju svrbežne mrlje/papule i hiperpigmentaciju na područjima gdje šavovi odjeće dolaze u dodir s kožom. Liječenje i prevencija zahtijevaju barem jednom tjedno kupanje i pranje odjeće i posteljine.
Zaključno može se reći da su zaraze šugom, stjenicama i tjelesnim ušima česte. Točna dijagnoza zahtijeva uzimanje anamneze, uključujući socijalne čimbenike zdravlja (npr. status stanovanja, životno okruženje) i fizički pregled. Prva linija liječenja uključuje skabicide za pacijente s običnom šugom i njihove bliske kontakte. Infestacije šugom, stjenicama i tjelesnim ušima treba liječiti mjerama dekontaminacije.