x
x

Zašto neke žene rano ulaze u menopauzu i kako to utječe na rizik od raka?

  17.09.2024.

Dvije studije, objavljene u časopisu Nature i u časopisu Nature Genetics, na više od 100.000 žena otkrile su skup gena koji pomažu regulirati ulazak osobe u menopauzu, a time i duljinu njezinog reproduktivnog razdoblja. Neki od gena također mogu utjecati na rizik od raka.

Zašto neke žene rano ulaze u menopauzu i kako to utječe na rizik od raka?

Ove studije pridružuju se nedavnim naporima da se identificiraju geni koji doprinose preranoj menopauzi. No većina prethodnih studija tražila je genetske varijante koje su uobičajene u populaciji, dok su se novi projekti umjesto toga usredotočili na sekvence DNK koje su rijetke, ali koje bi mogle imati veći učinak na starenje jajnika od uobičajenih sekvenci.

Lov na rijetke genetske varijante zahtijeva podatke od velike skupine ljudi. Kako bi dobili takve podatke, istraživači su se oslonili na UK Biobank, ogromnu zbirku biomedicinskih podataka koja uključuje i podatke o sekvencama DNK kao informacije o načinu života i zdravlju sudionika. Istraživači su se usredotočili na DNK koja kodira proteine ​​i pronašli devet genetskih varijanti koje su povezane s dobi u menopauzi. Pet gena ranije nije bilo povezano sa starenjem jajnika.

Žene s određenim varijantama gena nazvanog ZNF518A, na primjer, imale su veću vjerojatnost da će kasnije započeti menstruaciju i ranije ući u menopauzu od žena koje nisu imale te oblike gena. Rezultat je bio reproduktivni životni vijek koji je u prosjeku bio više od šest godina kraći.

Jedan čimbenik koji bi mogao potaknuti ranu menopauzu je nakupljanje mutacija DNK u jajnim stanicama osobe. Takve mutacije mogu pokrenuti popravak DNK jajnih stanica - ili mogu uzrokovati samouništenje jajnih stanica. Odgovor jajnih stanica na oštećenje DNK ključan je u određivanju broja jajnih stanica, a broj jajašca određuje reproduktivni životni vijek.

Mutacije također mogu povećati rizik od raka, a varijante u četiri gena koje je tim otkrio povezane su ne samo s ranom menopauzom, već i s većim rizikom od raka.

Kako bi sagledali odnos između nakupljanja mutacija DNK i starenja jajnika,znanstvenici su analizirali genetske sekvence više od 8000 genetskih 'trojki', one majke, oca i djeteta.

Tim je otkrio da su žene koje nose uobičajene varijante DNK koje su prethodna istraživanja povezivala s ranijom dobi menopauze vjerojatnije prenijele mutacije koje su nastale u njihovim jajnim stanicama na svoje potomke.

Ovo otkriće podupire ideju da je oštećenje DNK povezano sa starenjem jajnika. Ali kada je tim pokušao ponoviti svoj eksperiment koristeći podatke iz druge biobanke, rezultati više nisu bili statistički značajni.

Unatoč tome, moguće veze između dobi u menopauzi i raka važno je istražiti.  

U studiji Nature Genetics, znanstvenici su tražili genetske varijante koje su povezane s ranom menopauzom, fokusirajući se na varijante koje su imale takav učinak samo ako su bile prisutne u obje kopije ženskog DNK. Njihova potraga otkrila je vezu između dobi u menopauzi i gena nazvanog CCDC201, za koji se zna da je aktivan samo u nezrelim jajnim stanicama.

Žene s određenim varijantama tog gena došle su u menopauzu u prosjeku devet godina ranije. Velika veličina tog učinka i specifičnost aktivnosti CCDC201 sugerira da bi se gen mogao pokazati korisnom metom za prevenciju ili liječenje nekih slučajeva neplodnosti. Takva bi intervencija morala biti pažljivo osmišljena kako bi se izbjeglo povećanje rizika da bi se omogućilo jajnim stanicama da prenesu višak oštećene DNK na djecu, ali jajne stanice općenito donose mnogo manje mutacija od spermija.