x
x

Videoigre su poboljšale mentalno zdravlje tijekom pandemije COVID-19

  24.08.2024.

Igranje videoigara nekoliko sati dnevno može poboljšati mentalno zdravlje, pokazalo je istraživanje o igračima u Japanu tijekom pandemije COVID-19.

Videoigre su poboljšale mentalno zdravlje tijekom pandemije COVID-19

Istraživanje — koje je provedeno od prosinca 2020. do ožujka 2022. — otkrilo je da čak i samo posjedovanje igraće konzole povećava zadovoljstvo životom i smanjuje psihološki stres. Rezultati su objavljeni u Nature Human Behaviour.

Iako su studije istraživale učinke igranja na ovisnost, dobrobit, kognitivnu funkciju i agresiju, rezultati su mješoviti. Većina ovih istraživanja oslanjala se na podatke promatranja, koji se ne mogu koristiti za razdvajanje uzroka i posljedica, kaže koautor studije Hiroyuki Egami, bihevioralni znanstvenik sa Sveučilišta Nihon u Tokiju. Mnoge studije videoigara također se provode u kontroliranim laboratorijskim postavkama, što otežava procjenu učinaka igranja na mentalno zdravlje u svakodnevnom životu, dodaje Egami.

Oko tri milijarde ljudi igra videoigre diljem svijeta, a tijekom pandemije taj se broj povećao. U Japanu je ovaj porast potražnje doveo do nestašice konzola Nintendo Switch i PlayStation 5 (PS5). Kako bi to riješili, trgovci su postavili sustav lutrije koji je nasumično birao potrošače koji su mogli kupiti konzolu kada postane dostupna. Egami i njegovi kolege vidjeli su priliku za provedbu prirodnog eksperimenta o igricama i mentalnom zdravlju.

Studija se usredotočila na 8192 osobe, u dobi između 10 i 69 godina, koje su sudjelovale u lutriji. Tim je prikupio podatke o njihovom mentalnom zdravlju, posjedovanju videoigara i sociodemografskim karakteristikama. Istraživači su sudionicima poslali pet krugova anketa, koje su uključivale dvije kontrolne liste koje su mjerile psihološki stres i zadovoljstvo životom. Sudionici su također upitani jesu li igrali video igre u proteklih 30 dana i, ako jesu, koliko dugo.

Sudionici koji su dobili priliku kupiti Switch ili PS5 konzolu doživjeli su pad psihičkih tegoba i imali su veće zadovoljstvo životom od ispitanika koji su promašili na lutriji. Dobrobiti za mentalno zdravlje posjedovanja PS5 bile su izraženije među muškarcima, okorjelim igračima i kućanstvima bez djece.

S druge strane, čini se da posjedovanje Switcha nudi veće blagostanje obiteljskim kućanstvima i manje iskusnim igračima. To bi moglo biti zato što je Switch prijenosna konzola koja se može igrati s obitelji i prijateljima, dok se PS5 može igrati samo spajanjem na televizor i obično ga koriste pojedinačni igrači, kaže Egami.

Igranje videoigara na obje konzole povećalo je zadovoljstvo životom među sudionicima lutrije, a bavljenje time dodatnih sat vremena dnevno dovelo je do daljnjeg poboljšanja mentalnog zdravlja. Međutim, ovi pozitivni učinci su se smanjili među igračima koji su provodili više od tri sata dnevno igrajući, što sugerira da dugo igranje ne dovodi do daljnjeg poboljšanja mentalnog zdravlja.