x
x

Postoji li audiovestibularni post-COVID sindrom?

  31.08.2023.

Na početku COVID-19 pandemije fokus je bio stavljen u teške i po život opasne manifestacije bolesti, pa je pažnja skrenuta s bilo kakvih audioloških simptoma. Kasnije su se počeli uočavati audiovestibularni simptomi povezani s COVID-19, uključujući akutni ili postupni gubitak sluha, tinitus i vrtoglavicu. U ovome radu objavljenom u časopisu Acta clinica Croatica, analizirani su bolesnici s audiovestibularnim post-COVID-19 sindromom.

Postoji li audiovestibularni post-COVID sindrom?

Cilj ovog istraživanja bio je prikazati i analizirati bolesnike s audiovestibularnim post-COVID-19 sindromom te istaknuti karakteristične i najčešće nalaze. Analizirano je 87 bolesnika u dobi od 20 do 86 godina koji su se od 1. veljače 2021. do 1. srpnja 2021. godine javili u Audiološki odjel nakon što su prvi put izolirani zbog infekcije SARS-CoV-2, s pritužbama na trajni gubitak sluha, tinitus i vrtoglavicu koji su trajali dulje od 3 mjeseca. Rezultati studije pokazuju da je došlo do akutnog gubitka sluha kod 4 bolesnika tijekom infekcije SARS-CoV-2. Niti jedan od bolesnika nije doživio potpun oporavak sluha nakon 3 mjeseca. Visokofrekventni gubitak sluha (na 4 kHz i 6 kHz) dogodio se obostrano, a pronađen je u 52 bolesnika. Ovaj nalaz gubitka sluha bio je i najkarakterističniji i najčešći u bolesnika s infekcijom COVID. Tinitus je imalo 73 bolesnika. Jednostrani tinitus imalo je 68 bolesnika, a bilateralni tinitus samo 5 bolesnika. Pogoršanje tinitusa zabilježeno je u 12 bolesnika, a novonastali tinitus u 61 bolesnika. Vrtoglavica se pojavila u 9 bolesnika, od kojih su svi bili novonastali.

Zaključak istraživanja je da audiovestibularni post-COVID sindrom postoji. Potrebna su daljnja istraživanja s više bolesnika i kroz dulje vrijeme kako bi se dobio bolji i dugotrajniji učinak na audiovestibularni sustav i audiovestibularne komplikacije, kao i uvid u mogući oporavak.

Marisa Klančnik, Petar Ivanišević, Nikolina Golec, Marta Zrinka Vučemilović