Zdravstvena pismenost kod kroničnih bolesnika oboljelih od epilepsije
29.08.2023.
Pregledom literature mnogi autori zdravstvenu pismenost navode kao jedan od najjačih prediktora zdravstvenog stanja, pojedinca i zajednice. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2000., zdravstvenu pismenost predstavljaju osobna, kognitivna i društvena umijeća koja određuju sposobnost pojedinca da dođe do informacije te razumije i upotrebljava informacije kako bi unaprijedio i održao zdravlje, te se navodi kao jedan od važnih ciljeva javnog zdravlja za 21. stoljeće.
Svrha ove studije presjeka bila je procijeniti razinu zdravstvene pismenosti među bolesnicima oboljelima od epilepsije i ispitati povezanost između zdravstvene pismenosti i mekih sociodemografskih pokazatelja. Primijenjen je strukturirani anketni upitnik modificiran prema upitniku Compliance Questionnaire for Rheumatology (CQR5) i upitniku eHealth za procjenu korisnosti zdravstvenih informacija dobivenih putem elektroničkih izvora.
U studiju je bilo uključeno N = 90 ispitanika oba spola, a najzastupljenija dobna skupina bila je u dobi od 30 do 49 godina. Analiza podataka uključivala je deskriptivnu statistiku, a za testiranje je primijenjen hi-kvadrat test s Fisherovom egzaktnom korekcijom.
Rezultati su ukazali da postoji statistički značajna razlika između zdravstvene pismenosti i nekih sociodemografskih pokazatelja te da mlađa populacije prepoznaje internet kao koristan izvor podataka koji pomažu pri donošenju osobnih odluka o zdravlju. Ovim istraživanjem nije dokazana statistički značajna razlika kod bolesnika između zdravstvene pismenosti i stupnja obrazovanja, kao ni da bolesnici iz ruralnih krajeva imaju lošiju zdravstvenu pismenost.
Mara Županić, Gorana Aralica