Međunarodni dan Sjögrenovog sindroma, 23. 7.
22.07.2022.
Sjögrenov sindrom (SS) je kronična je upalna bolest koja se manifestira
suhoćom ustiju (kserostomija) i suhoćom očiju (kseroftalmija). Bolest je često je povezana s artralgijama i upalnim bolestima vezivnog tkiva.
Sjögrenov sindrom je heterogena bolest koja se najčešće prezentira blagim kliničkim tijekom, a u manjeg dijela bolesnika poprima teški oblik sa sistemskim manifestacijama i lošim ishodom.
Sjögrenov sindrom (SS) je sistemska autoimuna bolest koja je histološki karakterizirana gustom limfocitnom infiltracijom egzokrinih žlijezda koja dovodi do oštećenja njihove funkcije. U etiopatogenezi razmatraju se endogeni čimbenici kao što su genski HLA polimorfizmi i povećana ekspresija gena koji sudjeluju u proizvodnji interferona. Kao mogući egzogeni čimbenici i pokretači imunološkog odgovora u patogenezi SS, spominju se razni virusi.
Kao mogući egzogeni čimbenici i pokretači imunološkog odgovora u patogenezi SS, spominju se razni virusi (citomegalovirus, Epstein-Barrov virus, humani T limfotropnog virusa tipa 1 i dr.) koji stvaranjem imunološkog kompleksa aktiviraju Toll-like receptore (TLR 3, 7 i 9) što dovodi do aktivacije stanica urođene imunosti i proizvodnje interferona (IFN).