Razvoj novih antibiotika – kakvo je stanje na tržištu?
07.11.2016.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) 2013. godina izdala je izvještaj o prioritetnim lijekovima, navodeći sve veću učestalost infekcija zbog bakterijske rezistencije te sve veći broj antibiotika koji više nisu učinkoviti ili će uskoro postati neučinkoviti.
Tijekom prošlog desetljeća razvoj novih antibiotika je stagnirao, a najbitniji razlozi bili su ekonomska neisplativost i regulatorne prepreke. Međutim, zadnjih nekoliko godina došlo je do preokreta u tom trendu zbog znatnog utjecaja smanjenog razvoja novih antibiotika na javno zdravstvo. Regulatorne agencije, zakonodavci i farmaceutske kompanije prepoznali su problem i zajednički pokušavaju intenzivirati istraživanja na tom području te ukloniti regulatorne barijere.
Infekcije rezistentne na antibiotike su znatan zdravstveni i ekonomski teret za sustave zdravstvene zaštite. Obično se javljaju u bolnicama zbog velikog broja visoko osjetljivih pacijenata, upotrebe invazivnih postupaka i velike upotrebe antibiotika, a u većini slučajeva to zahtijeva više dana provedenih u bolnici, više posjeta liječnika i veću incidenciju invalidnosti. Takve infekcije teret su i za obitelji i cijele zajednice zbog velikih troškova u zdravstvu.
Protiv visoko rezistentnih gram-negativnih bakterija, poput Enterobacteriaceae, Pseudomonas aeruginosa i Acinetobacter baumannii razvijan je neprihvatljivo malen broj antibiotika. Farmaceutske kompanije aktivnije se bave razvojem lijeka za Staphylococcus aureus rezistentnu na meticilin (MRSA), koja je veliki zdravstveni problem u cijelom svijetu, dok je tržište antibiotika za gram-negativne bakterije manje i nepredvidivo, zato što te bakterije brže razvijaju rezistenciju.
V. Erdeljic Turk, I. Simic, R. Likic, K. Makar-Ausperger, M. Radacic –Aumiler, I. Cegec, D. Juricic Nahal, I. Kraljickovic