Zdravstvo se u posljednjih 30 godina transformiralo iz papirnatog u visoko digitalizirani i interoperabilni sustav skrbi. Umjetna inteligencija (AI) pruža neviđene mogućnosti za unapređenje precizne zdravstvene skrbi, ali zahtijeva pažljivo razmatranje sigurnosnih izazova i rigorozno testiranje kako bi se osigurala sigurnost pacijenata.
U radu objavljenom u knjizi iz medicinske informatike, opisuje se kako umjetna inteligencija (AI) može revolucionirati zdravstveni sustav prema personaliziranoj i preciznoj zdravstvenu skrb. AI aplikacije se razvijaju i primjenjuju u mnogim područjima zdravstva kako bi se poboljšala učinkovitost i kvaliteta zdravstvenih procesa. Međutim, kako bi se postigla precizna AI, potrebno je naglasiti koji su sigurnosni izazovi povezani s ovom tehnologijom.
Zdravstvo prolazi kroz AI revoluciju, s novim generacijama softverskih i hardverskih proizvoda koji značajno mijenjaju način pružanja zdravstvene skrbi. AI tehnologije mogu poboljšati wellness, dijagnosticirati bolesti i omogućiti individualizirane intervencije.
Rad opisuje vezu između AI i sigurnosti, te istražuje tehnologijom inducirane pogreške. Kategoriziraju se sigurnosni problemi povezani s uvođenjem AI, uključujući pogreške koje proizlaze iz podataka koji pokreću AI aplikacije i samog procesa dizajna AI aplikacija.
Za sigurno usvajanje AI tehnologije u zdravstvu, potrebna su stroža testiranja i evaluacija AI aplikacija, od laboratorijskog testiranja do evaluacija. Ove metode podržavaju sigurnost i preciznost AI u modernom digitalnom zdravstvenom sustavu.
Glavne prednosti AI u zdravstvu
1. AI omogućuje rano otkrivanje bolesti i precizniju dijagnostiku, što može značajno poboljšati ishode liječenja.
2. Personalizirana medicina
3. Ušteda: Automatizacija administrativnih podataka i optimizacija kliničkih ispitivanja.
4. AI automatizira rutinske zadatke i zdravstveni radnici mogu više skrbiti o samim bolesnicima.
5. AI alati omogućuju bolesnicima da s pomoću nosivih uređaja i personaliziranih preporuka bolje upravljaju svojim simptomima bolesti.
Testiranje AI aplikacija
Testiranje AI aplikacija provodi se kroz nekoliko faza kako bi se osigurala njihova sigurnost i učinkovitost:
1. Laboratorijsko testiranje: najprije je potrebno testirati AI aplikacije u kontroliranim uvjetima kako bi se osigurala točnost algoritama i izbjegle pogreške.
2. Simulacija: Nastoje se uz pomoć stvarnih scenarija provjeriti kako pojedina AI aplikacija reagira u potpuno različitim situacijama.
3. Pilot projekt: Kao i kod istraživanja lijekova potrebno je prije šire primjene AI aplikaciju prvo testirati u manjem opsegu u stvarnim uvjetima kako bi se procijenila sigurnost i učinkovitost.
4. Kontinuirano praćenje i evaluacija tijekom vremena korištenja AI aplikacije kako bi se osiguirala kontinuirana učinkovitost i sigurnost.
Sigurnosni izazovi
1. AI modeli mogu nastaviti raditi na predrasudama prisutnim u podacima na kojima su obučeni, a to može dovesti do netočnih i nepreciznih rezultata.
2. Zaštita podataka: Kod dizajniranja AI sustavva ključno je voditi brigu o zaštiti osobnih podataka.
3. Troškovi implementacije: Postavljanje i održavanje AI sustava može biti skupo i to može biti izazov za pojedinu zdravstvenu ustanovu.
4. Regulacija: Trenutno nije potpuno transparentna primjena AI aplikacija u zdravstvu što sigurno otežava njihovu široku primjenu.