x
x

Ashwagandha miris konja za stres

  02.04.2025.

Ashwagandha je zimzeleni grm koji se uzgaja u tropskim i suptropskim područjima Azije, Afrike i Europe, a čiji korijen miriše poput konja (sanskrit „ashwa“ konj i „gandha“ miris). Također poznata kao indijski ginseng i zimska trešnja, ashwagandha koristi se u tradicionalnoj ayurvedskoj medicini kao adaptogen, tvar koja povećava otpornost organizma na biološke, fizičke ili kemijske stresore.

Ashwagandha  miris konja za stres

Ashwagandha je svoju globalnu popularnost stekla posljednjih godina kao sastojak brojnih dodataka prehrani, osobito u SAD-u. Ashwaghanda je lako dostupna putem online trgovina, te se propagira za smanjenje stresa, tjeskobe, nesanice, kognitivnih poremećaja, za detoksikaciju i kao stimulans teka. Bogata je fitokemikalijama, uključujući steroidne laktone i alkaloide. Dakako, ovako široka primjena pokazala je i svoje naličje, s jednom od značajnih nuspojava - oštećenjem jetre.

O značaju i popularnosti ove biljke govori i činjenica da je na posljednjem kongresu Američkog društva za istraživanje bolesti jetre (AASLD) u studenom 2024. godine jedna od sekcija bila posvećena ashwagandhi i njezinoj hepatotoksičnosti. Ashwagandha može uzrokovati svrbež, mučninu, letargiju i bol u trbuhu. Također može dovesti do kolestaze, povišenog bilirubina i abnormalnih jetrenih testova. Oštećenje jetre najčešće se razvija 2 do 12 tjedana nakon početka uzimanja. Toksičnost ashwagandhe ovisi o dozi, a zabilježene su jetrena oštećenja već uz dnevne doze od 450 do 1350 mg. U rijetkim slučajevima ashwagandha može dovesti do potrebe za transplantacijom jetre.

Ashwagandha je u Hrvatskoj široko dostupna, kako putem online prodaje, tako i u brojnim prodavaonicama zdrave prehrane, što ju čini važnom za razmatranje u kontekstu jetrenog oštećenja uzrokovanog biljnim pripravcima.

Slučaj iz naše svakodnevne prakse primjer je kojim želimo senzibilizirati liječnike o njezinoj potencijalnoj hepatotoksičnosti. Radi se o 18-godišnjem mladiću koji se javio liječniku obiteljske medicine zbog opće slabosti, vrtoglavica i boli u trbuhu. Prethodno nije imao sličnih teškoća, nekih drugih bolesti niti je kronično uzimao lijekove. Obradom su utvrđeni povišeni jetreni enzimi (AST i ALT dva do tri puta iznad gornje granice normale), dok su ostali laboratorijski parametri bili unutar referentnih vrijednosti. Ultrazvučni pregled pokazao je urednu jetru i slezenu (najduljeg promjera 13 cm). Anamnestički se saznaje da je tijekom posljednja tri mjeseca redovito konzumirao biljni dodatak prehrani koji sadrži ashwagandhu. Serološki testovi isključili su virusne uzroke hepatitisa (HBsAg, anti-HCV, anti-HAV negativni), a autoimuni hepatitis isključen je negativnim nalazima ANA, ASMA i LKM protutijela. Elektroforeza je pokazala urednu distribuciju serumskih bjelančevina. Elastografijom jetre isključena je mogućnost uznapredovale fibroze.

Tri mjeseca nakon prestanka konzumacije pripravka, razina jetrenih enzima se normalizirala, a simptomi su potpuno nestali.

Ovaj slučaj ističe važnost detaljne anamneze o uporabi biljnih pripravaka u pacijenata s povišenim jetrenim enzimima i potrebu za senzibilizacijom liječnika o potencijalnoj hepatotoksičnosti ashwagandhe.

Anna Mrzljak, Iva Košuta