x
x

Zbrinjavanje dišnog puta u hitnoj medicinskoj službi

  15.02.2025.

Zbrinjavanje dišnog puta u hitnoj medicinskoj službi jedna je od najznačajnijih vještina za sve liječnike koji sudjeluju u zbrinjavanju kritičnih ili traumatiziranih bolesnika te je jedan od najvećih izazova u hitnoj medicini.

Zbrinjavanje dišnog puta u hitnoj medicinskoj službi

Upravljanje dišnim putovima jedan je od zahvata opasnih po život koji se najčešće izvode u operacijskoj dvorani, odjelu hitne pomoći ili jedinici intenzivnog liječenja. U hitnoj medicini to je ključna vještina i jedan od najosnovnijih i najvažnijih aspekata upravljanja kritično bolesnim pacijentom.

Oko 0,5% do 1% pacijenata u odjelu hitne pomoći zahtijeva endotrahealnu intubaciju iz različitih razloga. U kontroliranim uvjetima u elektivnim kirurškim uvjetima incidencija neuspjele intubacije je otprilike 1 na svakih 1000-2000 slučajeva, s još višom incidencijom 1 na 50-100 slučajeva u hitnoj službi. U usporedbi s planiranim zbrinjavanjem dišnog puta u operacijskog dvorani, zbrinjavanje dišnog puta u hitnoj medicinskoj službi povezano je s većom učestalosti komplikacija koje uključuju hipoksemiju, poremećaje srčanog ritma, ezofagealnu intubaciju, aspiraciju i smrt.

Zbog specifičnosti dišnog puta u hitnoj medicini u smislu poremećenih anatomskih i patofizioloških značajki, još uvijek se raspravlja o tome tko bi trebao zbrinjavati dišni put, odnosno tko bi trebao biti odgovoran za endotrahealnu intubaciju kod kritičnih bolesnika – anesteziolozi ili liječnici hitne medicine.

Ovaj članak objavljen u časopisu „Medicina Fluminensis“ pruža pregled određenih pitanja vezanih uz zbrinjavanje dišnog puta u hitnoj medicini s naglaskom na ulogu anesteziologa i liječnika hitne medicine.