Hvalimo li djecu previše?
12.02.2025.
„Neću ga previše hvaliti, da se ne pokvari“ ili „Tko se hvali, taj se kvari“ moto je određenog broja roditelja koji su uvjereni u istinitost ovih izreka. Ponekad i pohvale svoju djecu pred drugima, ali „oči u oči“ gotovo nikad. Redovito koriste kritiku, pokušavajući ukazati djeci na njihove pogreške. Ono što je dobro podrazumijevaju, a pogreške ističu. Ovaj način odgoja rijetko donosi pozitivne rezultate.
Djeca podvrgnuta ovakvom „tretmanu“ obeshrabrena su, demoralizirana, često ljutita. Kad se suoče čak i s blagom frustracijom ili razočaranjem, lako odustaju i ne postižu ciljeve za koje zapravo imaju mogućnosti. Kritika je potrebna, ali ju valja davati pravovremeno i opravdano. Ona može potaknuti djecu na veće napore i pomoći im da se lakše uhvate u koštac sa životnim izazovima. Ako je pak kritika pretjerana, neće postići ništa dobro.
Može li pohvala biti previše?
Pohvala je potrebna jer pomaže djetetu da razvije samopouzdanje, osjeća se prihvaćeno i potaknuto na nove napore - prevladavanje prepreka i rješavanje zadataka.
Drugu skupinu roditelja čine oni koji koriste pohvalu kao način da pomognu svojoj djeci. Djeca trebaju pohvalu, kao i odrasli. Odmalena ju traže od svojih roditelja, želeći s njima podijeliti trenutke ponosa. Pohvala je potrebna jer pomaže djetetu da razvije samopouzdanje, osjeća se prihvaćeno i potaknuto na nove napore - prevladavanje prepreka i rješavanje zadataka.
Međutim, i pohvale može biti previše! U radu s mladima i njihovim roditeljima svjedoci smo i takvih postupaka. Posljednjih nekoliko desetljeća puno se govori o važnosti samopouzdanja kod djece. Roditelji, želeći im pomoći, hvale svoju djecu za svašta, jednostavno zato što su učinili nešto što je uobičajeno i očekivano („bravo, odnio si smeće, super si“….“bila si u školi cijeli dan…svaka čast“). Djeca na taj način uče da je dovoljno što postoje, a s vremenom razvijaju osjećaj posebnosti koji nije utemeljen u stvarnosti. Cilj da postanu samopouzdani i sigurni tako se ne može postići, već upravo obrnuto. Prazne i jeftine pohvale neće ih naučiti vrijednosti upornog truda i rada. Ako se djetetu daju „petice“ za ono što ne vrijedi ni „dvojke“, lišava ih se svakog izazova da se potrude i „zarade“ pohvalu.
Iako je roditeljska namjera dobra, često postiže upravo obrnute rezultate. Jedan od takvih primjera je kada roditelj izvršava zadatke umjesto djeteta, a njemu upućuje pohvalu.
Dijete koje je uvjereno da je posebno u odnosu na druge lako povjeruje da bi mu život trebao biti lakši, nego ostalima. Ostaje nespremno za izazove koji će sigurno doći. Očekuje da će se truditi manje i dobiti više. Sasvim je sigurno da se to neće dogoditi, a posljedice na mentalno zdravlje i općenito funkcioniranje su neizbježne.
Valja ponovo naglasiti da je pohvala djetetu vrlo važna i da ju treba koristiti obilato. Da bi pohvala postigla svoj pravi cilj, evo nekoliko savjeta stručnjaka:
- Korištenje podržavajućih, a ne kontrolirajućih pohvala (npr. „Izgleda da si baš uživala glumeći u predstavi“ radije, nego „Tako sam sretna što si imala glavnu ulogu“).
-
Izbjegavanje pohvala koje uspoređuju vaše dijete s drugom djecom
Kratkoročno, ovakve pohvale mogu poboljšati neku izvedbu kod djeteta. Dugoročno, ono uči da svoje rezultate gleda isključivo uspoređujući se s drugima, ne gleda svoje ciljeve niti uživa u njima.
-
Korištenje konkretnih pohvala
Pohvala koja sadržava konkretnu informaciju pomaže djetetu da svoje napore i rezultate poboljša u budućnosti („Baš je lijepo da si spremio igračke“, bolja je od općenite pohvale poput „Bravo!“)
-
Korištenje gesti kao pohvala
Povremeni palac gore ili slična gesta može pomoći djetetu u samoprocjeni onoga što radi.
-
Iskrenost kod pohvale
Štogod roditelji mislili, djeca osjećaju kada oni pretjeruju s pohvalama (kao i kad ih daju premalo). „Ovo je najbolji sastavak koji sam ikad pročitala“, „Najbolji crtež ikad viđen“ može izazvati sniženo samopouzdanje kod djeteta, ali i ovisnost o pohvalama.
-
Pohvala i pozitivna pažnja su „dobitna kombinacija“! Pohvala uz pozitivan neverbalni odgovor, kao što je zagrljaj, osmijeh i sl. daju najbolje rezultate u poboljšanju ponašanja kod djece.
„Pohvala grije i poželjna je. Ali, mora se zaslužiti. Kao zagrljaj djeteta.“, Phyllis McGinley
Tekst pripremile: mr. Andreja Radić, dipl. soc. radnica i mr. sc. Lucija Sabljić, dipl soc. ped. iz Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti