Uporaba generativne umjetne inteligencije
u pisanju i objavi znanstvenih radova: što
nalažu smjernice medicinskih časopisa?, članak objavljen u časopisu Mef.hr
Alati generativne umjetne inteligencije (GUI), posebno veliki jezični modeli poput ChatGPT-a, utječu ili bi mogli utjecati na više aspekata pisanja i objavljivanja znanstvenih radova. Autori se vjerojatno koriste UI-jem pri nacrtu i pisanju radova, popravcima teksta, generiranju slikovnih prikaza i sl., recenzenti se koriste UI-jem pri oblikovanju recenzija, urednici časopisa pri traženju recenzenata, probiranju rukopisa itd.
Odgovarajući na pitanje glavnog urednika časopisa Canadian Urological Association Journal o ulozi umjetne inteligencije i velikih jezičnih modela pri pisanju i objavljivanju medicinskih radova, ChatGPT opisao je svoje mogućnosti i svoje nedostatke (Can Urol Assoc J. 2023 Apr;17(4):79–80). UI može pomoći u rudarenju baza podataka, poput PubMed-a (npr. identifikacija istraživačkih trendova), u pripremi rukopisa (npr. gramatika, sintaksa, stil), pisanju sažetka (analiza rukopisa i pisanje primjerenog sažetka prema zahtjevu ciljanog časopisa) te u recenzijskom postupku. Ono što UI ne može, prema odgovoru ChatGPT-a, odnosi se na ekspertizu pojedinog autora/znanstvenika, recenzenta ili urednika u vrijednosnim prosudbama i ključnim odlukama. Kritička analiza i kontekst ostaju isključivo u njihovoj domeni.
Skupina urednika bioetičkih časopisa u svom je stanovištu i preporukama za odgovornu primjenu UI-ja u znanstvenoj literaturi (Ethics and Human Research 2023;45(5):39-43) naglasila da alati generativne UI ne mogu biti navedeni kao autori nekog rada, da autori moraju na transparentan način opisati primjenu UI u nastanku rada te da časopisni urednici moraju imati dostupne alate kojima bi tu transparentnost provjerili i osigurali. Razloge za to skupina pronalazi, primjerice, u nedovoljnoj pouzdanosti i točnosti trenutačnih verzija alata UI-ja i mogućem narušavanju intelektualnog vlasništva. Neprijeporna ostaje odgovornost recenzenata i vjerodostojnost njihove prosudbe te konačna odluka o objavi rada koja pripada uredniku.
U prošlome broju Mef-a objavljen je prilog o preporukama International Committee of Medical Journal Editors (ICMJE) glede primjene UI-ja u pisanju medicinskih članaka (MeF 2024;(1):19-20). Tih preporuka, kao i preporuka Comittee on Publication Ethics (COPE), pridržavaju se svi ugledni medicinski časopisi.
Pregledali smo informacije za autore nekolicine velikih izdavača u čijim medicinskim časopisima najčešće objavljuju hrvatski autori kako bismo utvrdili primjenjuju li se i u kojoj mjeri te preporuke. Izdavač MDPI, iznimno popularan među hrvatskim autorima s područja medicine, u opsežnim informacijama o svojim uređivačkim i izdavačkim politikama, u odjeljku Research nad Publication Ethics ističe da se u uputama autorima oslanja na smjernice International Association of Scientific, Technical & Medical Publishers (STM) i organizacije COPE.
Kad se generativna UI primjenjuje u prikupljanju podataka, njihovoj analizi i interpretaciji ili pisanju teksta rada i grafičkom prikazu rezultata, autori to moraju prijaviti pri slanju rukopisa. U odjeljku „Materijali i metode“ autori trebaju detaljno opisati uporabu alata UI-ja, a podatke o alatu navesti u odjeljku sa zahvalama. Autori su u potpunosti odgovorni za izvornost i integritet rada te njegovu usklađenost s etičkim normama izdavača. Primijenjeni alat UI-ja ne može biti među autorima rada, jer ne zadovoljava kriterije autorstva kojih se MDPI pridržava.
Alatima generativne UI ne smiju se koristiti recenzenti pri pisanju recenzijskoga izvješća, izuzev u slučaju manje tehničke pomoći u provjeri gramatike, pravopisa ili interpunkcije svoga pisanog izvješća. Recenzenti ni u kojem slučaju ne smiju učitavati bilo koji dio teksta ili slikovnog prikaza rada koji recenziraju u bilo koji alat generativne UI. To se odnosi i na urednike časopisa koji donose konačnu odluku o objavi rada.
Springer Nature u svojim uputama navodi da neprestano prati razvoj alata generativne UI i tome prilagođava svoju uređivačku politiku. Ni u časopisima tog izdavača ne smiju se takvi alati pojaviti među autorima, a njihova uporaba u istraživanju, odnosno pisanju rada mora se dokumentirati u odjeljku „Materijali i metode“. Uporaba nekog alata UI-ja za poboljšanje čitljivosti i stila teksta koje je napisao čovjek/autor ne treba posebno dokumentirati. Slikovni prikazi koje generira UI etičko su pitanje i njihovu objavu Springer ne dopušta, uz neke iznimke poput, primjerice, slikovnih prikaza dobivenih od agencija s kojima izdavač ima ugovor, a koje su te slike stvorile na pravno prihvatljiv način.
Zbog iznimne osjetljivosti i povjerljivosti koju sadržava svaki recenzijski posao, Springer ne dopušta svojim recenzentima učitavanje rukopisa koje recenziraju u bilo koji alat generativne UI. Elsevier također napominje da prati razvoj UI tehnologije i da će ako i kad to bude potrebno, tome prilagođavati svoju uređivačku politiku. U općim autorskim smjernicama, koje se odnose na sve časopise tog izdavača, upozoravaju se autori da se upute glede uporabe tehnologije UI-ja odnose samo na pisanje rada, ne i na uporabu tih alata za analize i uvid u podatke koji su dio istraživačkog procesa. Posebno se autore upozorava na uporabu slikovnih prikaza koje su generirali alati UI-ja. Jedina je iznimka uporaba UI-ja ili alata potpomognutih umjetnom inteligencijom kao dijela nacrta istraživanja ili istraživačkih metoda (primjerice, pristupi snimanju potpomognutom umjetnom inteligencijom za generiranje ili tumačenje istraživačkih podataka u području biomedicinskog oslikavanja). Takva uporaba mora biti opisana na način koji osigurava ponovljivost, i to u odjeljku o metodama, što uključuje i objašnjenje načina na koji su se UI ili alati potpomognuti umjetnom inteligencijom upotrijebili u postupku stvaranja ili izmjene slike te naziv alata, primijenjenu verziju te proizvođača. U nekim slučajevima, od autora bi se mogle zatražiti verzije slika i/ili kompozitne neobrađene slike upotrijebljene za izradu konačnih dostavljenih verzija radi uredničke procjene.
Više pročitajt na stranicama Mef.hr
Jelka Petrak