x
x

Kako reklamiranje e-cigareta utječe na mlade? Zabranjeno je, ali prikriveno

  18.11.2024.

Unatoč postojećim i važećim ograničenjima u oglašavanju e-cigareta, većina mladih u Poljskoj izjavila je da su bili u kontaktu s oglasima za e-cigarete. To ukazuje na potrebu za za različitim mjerama kako bi se to srpiječil jer su adolescenti izloženi reklamama i na internetu i u klubovima u koje izlaze u slobodno vrijeme.

Kako reklamiranje e-cigareta utječe na mlade? Zabranjeno je, ali prikriveno

U radu poljskih autora istražen je utjecaj oglašavanja e-cigareta na korištenje e-cigareta na velikom reprezentativnom uzorku adolescenata.

Radi se o podatcima koji su dio nacionalne studije o učincima duhanskih proizvoda na zdravlje pod nazivom PolNicoYouth, koja je uključivala adolescente u dobi od 15 do 18 godina (N = 7498). Podaci su prikupljeni detaljnim upitnikom koji je validiran prema upitniku međunarodne zdravstvene organizacije za praćenje pušenja kod adolescenata. Provedene su jednostavne i višestruke logističke regresijske analize, prilagođene prema spolu, dobi, vrsti škole, mjestu stanovanja, pušenju klasičnih cigareta i pušenju roditelja.

Gotovo 56% ispitanika primijetilo je neki oblik reklamiranja e-cigareta. Ova izloženost oglašavanju e-cigaretama bila je značajno povezana s uporabom e-cigareta (OR = 1,29; 95% CI: 1,09-1,53). Izloženost oglašavanju e-cigareta putem klubova/pubova/diskoteka značajno je povezana s trenutnom uporabom e-cigareta (OR = 1,58; 95% CI: 1,06-2,36). Dokazano je da su adolescenti koji su koristili e-cigarete prijavili izloženost reklamama u klubovima/pubovima/diskotekama (OR = 1,57; 95% CI: 1,08-2,30) i na internetu (OR = 1,22; 95% CI: 1,01 -1,47).