CAR T stanice i T-stanične terapije za rak
13.11.2024.
T stanice kimernog antigenskog receptora (CAR) su T limfociti koji su genetski modificirani za ekspresiju sintetskog receptora koji prepoznaje površinski antigen tumorske stanice i uzrokuje da T stanica ubije tumorsku stanicu. CAR T tretmani poboljšavaju ukupno preživljenje pacijenata s velikim B-staničnim limfomom i preživljenje bez progresije bolesti pacijenata s multiplim mijelomom.
Šest proizvoda CAR T-stanica odobrila je Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) za 6 hematoloških zloćudnih bolesti: B-stanična akutna limfoblastična leukemija, veliki B-stanični limfom, folikularni limfom, limfom plaštenih stanica, kronična limfocitna leukemija i multipli mijelom .
U usporedbi sa standardnom kemoterapijom praćenom transplantacijom matičnih stanica, CAR T stanice poboljšale su 4-godišnje ukupno preživljenje u bolesnika s velikim B-staničnim limfomom (54,6% naspram 46,0%). Bolesnici s pedijatrijskom akutnom limfoblastičnom leukemijom postigli su trajnu remisiju nakon terapije CAR T-stanicama. Nakon 3 godine praćenja, 48% pacijenata bilo je živo i bez recidiva. U osoba s multiplim mijelomom koji su prethodno bili liječeni s 1 do 4 vrste ne-CAR T-staničke terapije, CAR T-stanička terapija je produžila remisije bez liječenja u usporedbi sa standardnim tretmanima (u 1 ispitivanju, CAR T-stanička terapija bila je povezana s progresijom slobodno preživljenje od 13,3 mjeseca u usporedbi s 4,4 mjeseca uz standardnu terapiju).
Terapija CAR T-stanicama povezana je s reverzibilnim akutnim toksičnostima, kao što je sindrom otpuštanja citokina u približno 40% do 95% pacijenata i neurološki poremećaji u približno 15% do 65%. Nove CAR T-staničke terapije u razvoju imaju za cilj povećati učinkovitost, smanjiti štetne učinke i liječiti druge vrste raka. Niti jedna CAR T-stanična terapija nije odobrena od strane FDA za solidne tumore, ali nedavno su odobrena 2 druga tretmana temeljena na T-limfocitima: 1 za melanom i 1 za sarkom sinovijalnih stanica. Dodatne stanične terapije postigle su odgovore na određene solidne tumore, uključujući pedijatrijski neuroblastom, sarkom sinovijalnih stanica, melanom i karcinome povezane s humanim papiloma virusom. Uobičajena nuspojava koja se javlja kod ovih terapija baziranih na T limfocitima je sindrom kapilarnog curenja, koji je karakteriziran zadržavanjem tekućine, plućnim edemom i disfunkcijom bubrega.
Zaključno se može reći da CAR T-stanična terapija je terapija odobrena od strane FDA koja je poboljšala preživljenje bez progresije multiplog mijeloma, poboljšalo ukupno preživljenje velikog B-staničnog limfoma i postigla visoke stope remisije raka za druge hematološke zloćudne bolesti kao što su akutna limfoblastična leukemija, folikularna leukemija limfoma i limfoma stanica plašta. Nedavno odobrene terapije temeljene na limfocitima T pokazale su potencijal za poboljšane ishode kod zloćudnih bolesti solidnih tumora.