Pogoršava li nedostatak vitamina D opstruktivnu apneju u snu kod djece?
07.11.2024.
Nedostatak vitamina D čest je kod djece s teškom opstruktivnom apnejom u snu (OSA) i povezan je s povećanom težinom OSA. Niže razine 25-hidroksivitamina D u serumu koreliraju s višim rezultatima indeksa opstruktivne apneje-hipopneje (AHI).
Istraživači su proveli presječnu studiju koja je uključivala 72 djece u dobi od 2 do 16 godina s teškom OSA koja su podvrgnuta adenotonzilektomiji.
Sudionici su regrutirani iz klinike za tercijarnu pedijatrijsku otorinolaringologiju u Norfolku, Virginia, tijekom petogodišnjeg razdoblja od 2017. do 2022. godine.
Mjerene su razine 25-hidroksivitamina D u serumu, s nedostatkom vitamina D definiranim kao razine < 20 ng/mL.
Polisomnografski podaci, uključujući opstruktivni AHI, procijenjeni su radi korelacije s razinama vitamina D.
Podaci su analizirani od 3. rujna 2021. do 8. listopada 2021. pomoću generaliziranog linearnog modela i multivarijatne linearne regresijse.
Nedostatak vitamina D bio je prisutan kod 37,5% od 72 sudionika (srednja dob 6,7 godina).
U univarijatnoj analizi, nedostatak vitamina D bio je povezan s mlađom dobi, crnom rasom, ženskim spolom i višim opstruktivnim AHI (srednja razlika, 0,7).
Smanjenje razine 25-hidroksivitamina D u serumu za 1,0 jedinicu bilo je povezano s porastom AHI od 0,7.
Multivarijatna analiza potvrdila je da je nedostatak vitamina D ostao značajno povezan s većim opstruktivnim AHI.
"Jedna potencijalna povezanost između statusa vitamina D i OSA uključuje ulogu koju vitamin D igra u imunomodulaciji i rastu tkiva. Pokazalo se da vitamin D ima protuupalnu ulogu u modulaciji proizvodnje citokina, a dodatno je zabilježeno da utječe na diferencijaciju makrofaga i monocita. Niske razine vitamina D mogu povećati rizik za OSA promicanjem adenotonzilarne hipertrofije i kroničnog rinitisa,” napisali su autori studije.