SMK: Knjižnica – katalizator razvoja akademskih potencijala
21.12.2023.
Na suvremenom
medicinskom fakultetu
knjižnica nije samo mjesto
dohvata i pohrane znanja
već predstavlja
informacijsko i
komunikacijsko središte
koje podržava
sveobuhvatan razvoj
znanstvenih i stručnih
potencijala matične
ustanove. Njezin utjecaj
prožima različite sfere
obrazovanja, istraživanja i
profesionalnog
usavršavanja, čineći je
nezaobilaznim mjestom u
karijeri svakog liječnika,
znanstvenika i nastavnika.
Već gotovo dvadeset godina Središnja medicinska knjižnica (SMK) organizira konferenciju Medical Information Conference Croatia (MICC) namijenjenu liječnicima i informacijskim stručnjacima u području biomedicinskih znanosti, ali otvorenu i za ostale djelatnike u medicini i zdravstvu, studente i zainteresiranu javnost. U posljednjih nekoliko godina aktualnošću teme posebno su odjeknule Medicinske spoznaje u javnom prostoru: informacije ili dezinformacije, Komunikacijski izazovi u biomedicini u doba pandemije te Kroz sito i rešeto: što i kako vrednovati u znanosti i visokom obrazovanju?
Djelatnici Središnje medicinske knjižnice u Zagrebu godišnje izrade približno tisuću različitih potvrda o indeksiranosti i citiranosti radova za potrebe izbora u znanstveno-nastavna i profesionalna zvanja, članstvo u udrugama i uredništvima, prijave za projekte, financiranja, upis na doktorski studij i slično.
Medicinske knjižnice su nužna infrastrukturna sastavnica svakog medicinskog učilišta, pružajući podršku nastavnom osoblju, istraživačima i kliničarima u svim fazama njihove karijere – od studiranja, preko kliničke prakse do istraživanja i nastave. Osiguravajući dostupnost medicinskih publikacija, informacije o novim trendovima i alatima, te poduku o njihovoj djelotvornoj primjeni, knjižnice poput SMK-a doprinose razvoju akademskih potencijala u svojim matičnim ustanovama, osiguravajući tako daljnji napredak medicinske znanosti, nastave i struke.