Najnovija analiza otpadnih voda iz 128 europskih gradova - manje kanabisa
27.03.2025.
Najnovija analiza otpadnih voda iz 128 europskih gradova: više stimulansa, a manje kanabisa, objavljeno je na stranicama Klinike za psihijatriju Vrapče.
Porast detekcije MDMA, kokaina i amfetamina u usporedbi s 2023. zauzima središnje mjesto u ovogodišnjoj studiji, zajedno sa smanjenjem broja detekcije kanabisa.
Rezultati najvećeg europskog projekta praćenja uporabe ilegalnih droga analizom otpadnih voda objavljeni su 19. ožujka u Europskoj studiji u više gradova pod nazivom Analiza otpadnih voda i droge, koju je objavila europska grupa SCORE u suradnji s Agencijom Europske unije za droge (EUDA). Porast detekcije MDMA, kokaina i amfetamina u usporedbi s 2023. zauzima središnje mjesto u ovogodišnjoj studiji, zajedno sa smanjenjem broja detekcije kanabisa.
Projekt je analizirao otpadne vode u rekordnih 128 europskih gradova iz 26 zemalja (24 EU, Turska + Norveška) kako bi se istražilo ponašanje njihovih stanovnika u vezi s uzimanjem droga. Studija je analizirala dnevne uzorke otpadnih voda u slivnim područjima postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda u razdoblju od jednog tjedna između ožujka i svibnja 2024. Uzorci otpadnih voda od oko 68,8 milijuna ljudi analizirani su na tragove pet stimulansa (amfetamin, kokain, metamfetamin, MDMA/ecstasy i ketamin), te na kanabis.
Dok je primijećen porast u otkrivanju triju stimulansa (MDMA, kokain, amfetamin), za metamfetamin i ketamin primijećeni su različiti obrasci. Unatoč tome što se rezultati znatno razlikuju među lokacijama istraživanja, važno je napomenuti da su u gotovo svakom gradu pronašli svih šest ispitivanih ilegalnih droga. Uočena je manja razlika u navikama uzimanja droga između velikih i malih gradova za neke droge.
Ključni rezultati 2024.
- MDMA: Od 76 gradova s podacima za 2023. i 2024., 41 je izvijestio povećanje ostataka MDMA, 24 smanjenje (uglavnom su to gradovi srednje Europe i baltičke regije), a 11 stabilnu situaciju. Najveća količina MDMA pronađena je u otpadnim vodama u gradovima Belgije, Češke, Nizozemske i Portugala. (dnevna potrošnja – Split 34.59 mg na 1000 stanovnika; Zagreb 20.71 mg na 1000 stanovnika)
- Kokain: Ostaci kokaina u otpadnim vodama i dalje su najveći u gradovima zapadne i južne Europe (osobito u Belgiji, Nizozemskoj i Španjolskoj), ali tragovi su također pronađeni u većini istočnoeuropskih gradova, gdje se i dalje zamjećuje određeni porast. Od 72 grada koji su imali podatke za 2023. i 2024., 39 je prijavilo porast, 17 gradova nije prijavilo nikakvu promjenu, a 16 gradova prijavilo je smanjenje. Porast otkrivanja kokaina trend je koji se primjećuje od 2016. (unatoč određenim fluktuacijama tijekom karantene zbog COVID-19). (dnevna potrošnja – Split 232.99 mg na 1000 stanovnika; Zagreb 677.38 mg na 1000 stanovnika)
- Amfetamin: Razina ostataka amfetamina bila je najveća u gradovima na sjeveru i istoku Europe (Belgija, Njemačka, Nizozemska, Švedska i Norveška). Mnogo niže razine pronađene su u gradovima na jugu, iako najnoviji podaci pokazuju neki porast. Od 68 gradova s podacima o ostacima amfetamina za 2023. i 2024., 34 su prijavila porast, 14 pad, a 20 stabilnu situaciju. (dnevna potrošnja – Split 79.93 mg na 1000 stanovnika; Zagreb 82.75 mg na 1000 stanovnika)
- Metamfetamin: Tradicionalno koncentrirana u Češkoj i Slovačkoj, ova droga je sada također prisutna u Belgiji, Hrvatskoj, istočnoj Njemačkoj, Španjolskoj, Nizozemskoj i Turskoj te nekoliko sjevernoeuropskih zemalja (npr. Danska, Litva, Finska i Norveška). Od 71 grada s podacima za 2023. i 2024., 32 su prijavila porast ostataka, 27 pad, a 12 stabilnu situaciju. U ostatku europskih gradova količine metamfetamina bile su niske do zanemarive, iako su u središnjim europskim gradovima zabilježena neka povećanja. (dnevna potrošnja – Split 1.84 mg na 1000 stanovnika; Zagreb 45.47 mg na 1000 stanovnika).
- Ketamin: podaci iz 2024. koje su prijavila 82 grada otkrili su relativno niske razine ostataka ketamina u komunalnim otpadnim vodama. Od 42 grada koji imaju podatke o ostacima ketamina za 2023. i 2024. godinu, 14 je prijavilo porast, 15 stabilno stanje i 13 pad. Najveća količina ketamina pronađena je u otpadnim vodama u gradovima Belgije, Nizozemske, Mađarske i Norveške. (Ketamin nije analiziran u otpadnim vodama Zagreb i Splita).
- Kanabis: najveće količine metabolita kanabisa THC-COOH pronađene su u gradovima zapadne i južne Europe, posebno u Španjolskoj, Nizozemskoj, Norveškoj i Portugalu. U 2024. godini zabilježeni su trendovi pada, pri čemu je 25 od 51 grada prijavio pad, dok je 13 gradova prijavilo porast u odnosu na 2023. godinu. (dnevna potrošnja – Split 4.93 mg na 1000 stanovnika; Zagreb 88.8 mg na 1000 stanovnika)
- Varijacije po gradovima: Za kokain su veće količine otkrivene u većim gradovima. Za metamfetamin i MDMA nisu uočene značajne razlike pri usporedbi rezultata iz velikih i malih gradova. To sugerira da se, u nekim slučajevima, ‘urbani’ obrasci uporabe droga mogu proširiti na manje gradove. Za preostale tri analizirane tvari nije otkriven jasan uzorak, u skladu s rezultatima iz prethodnih godina.
- Tjedni obrasci: Analiza otpadnih voda može otkriti fluktuacije u tjednim obrascima upotrebe ilegalnih droga. Više od tri četvrtine gradova pokazalo je veće ostatke droga često povezanih s rekreativnim obrascima uporabe (kokain, ketamin i MDMA) tijekom vikenda (petak-ponedjeljak). Nasuprot tome, ostaci amfetamina, kanabisa i metamfetamina bili su ravnomjernije raspoređeni kroz tjedan.
Alexis Goosdeel, izvršni direktor EUDA-e, kaže: ‘Praćenje otpadnih voda nudi neprocjenjive uvide u dinamiku uporabe i opskrbe drogama te je moćan alat za jačanje spremnosti na nove izazove. Ovogodišnja studija, koja pokriva rekordnih 128 europskih gradova, daje jasnu sliku problema s drogama koji je i raširen i složen, sa svih šest supstanci otkrivenih na gotovo svakoj lokaciji. Kako potencijal analize otpadnih voda raste, veselimo se daljnjem razvoju našeg rada u ovom području kako bismo bolje informirali odgovore javnozdravstvenih politika.’
Preveo: prim. dr. sc. Ivan Ćelić, dr. med.