Međunarodno istraživanje o zdravstvenom ponašanju učenika
19.05.2020.
Međunarodno istraživanje o zdravstvenom ponašanju učenika – HBSC 2017./2018 objavljeno je na stranicama HZJZ-a. Hrvatska je uspoređena u odnosu na 45 zemlja uključenih u istraživanje.
19. 05. 2020. je objavljeno:
- međunarodna publikacija uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije koja po prvi put prikazuje cjelovite podatke za 2018. godinu za sve zemlje uključene u istraživanje (poveznice na objavljene publikacije: Vol 1, Vol 2),
- nacionalna publikacija s podacima za Hrvatsku od 2002. do 2018. godine te s usporedbom s drugim zemljama (poveznica na objavljenu publikaciju).
Međunarodna situacija
Na međunarodnoj razini zamijećeni su sljedeći trendovi:
- porast rizika u mentalnom zdravlju,
- porast opterećenja škole te smanjenje udjela učenika koji jako vole školu
- porast upotrebe digitalne tehnologije i nasilja vezanog uz digitalne tehnologije
- rizična ponašanja, nepravilna prehrana i tjelesna neaktivnosti još uvijek su vodeći izazovi:
- pušenje i pijenje alkohola i dalje se smanjuje ali je udio petnaestogodišnjake koji puše i piju alkohol ostao visok, dok je alkohol najčešće upotrebljavano sredstvo
- prekomjerna tjelesna masa i pretilost su u porastu
Situacija u Hrvatskoj
U nekim smo pokazateljima čak među 10-tak zemalja s najpovoljnijom situacijom kao što je život s oba roditelja, zadovoljstvo životom, subjektivna procjena odličnog zdravlja, nizak udio učenika s premalom tjelesnom težinom te nizak udio spolno aktivnih petnaestogodišnjaka. Nasuprot tome, važno je naglasiti kako su trinaestogodišnjaci na zadnjem mjestu zbog niskog udjela učenika koji voli školu, kako imamo nepovoljnu situaciju u prehrambenim navikama u sve tri dobne skupine s visokim udjelom trinaestogodišnjaka s prekomjernom tjelesnom težinom te smo vrlo visoko po problematičnoj upotrebi društvenih medija. Podaci o rizičnim ponašanjima – pušenju i pijenju alkohola pokazuju zabrinjavajuću situaciju, ali ipak bolju nego 2014. godine.