Praćenje toka cerebrospinalne tekućine uz pomoć magnetske rezonancije
30.11.2014.
Bolje razumijevanje normalne fiziologije i patofiziologije cerebrospinalne tekućine trebalo bi voditi većoj dijagnostičkoj točnosti, omogućiti identifikaciju novih etioloških čimbenika kod velikog broja bolesti, te promicati razvoj novih terapijskih pristupa, objavljeno je u CMJ-u.
Fiziologija cerebrospinalne tekućine: vizualizacija dinamike cerebrospinalne tekućine uz pomoć vremensko prostorne metode magnetske rezonancije s inverznim pulsevima
Dinamika cerebrospinalne tekućine vizualizirana Time-SLIP metodom značajno se razlikuje od klasične teorije o cirkulaciji cerebrospinalne tekućine opisane u medicinskim udžbenicima. Možemo reći da je uporaba inovativne metode kao što je Time-SLIP dovela istraživanje dinamike cerebrospinalne tekućine na višu razinu.
Ranije nisu postojale metode za direktno praćenje toka cerebrospinalne tekućine u fiziološkim uvjetima, a cirkulacija cerebrospinalne tekućine istraživana je i vizualizirana ubrizgavanjem radioaktivne tvari za praćenje ili kontrastnog medija vidljivog na rendgenskim snimkama.
Novorazvijena vremensko prostorna metoda s inverznim pulsevima (Time-SLIP) omogućuje direktno vizualiziranje toka cerebrospinalne tekućine uz pomoć magnetske rezonancije i ocrtava dinamiku cerebrospinalne tekućine u određenom vremenskom rasponu.
Dinamika cerebrospinalne tekućine vizualizirana Time-SLIP metodom značajno se razlikuje od klasične teorije o cirkulaciji cerebrospinalne tekućine opisane u medicinskim udžbenicima. Možemo reći da je uporaba inovativne metode kao što je Time-SLIP dovela istraživanje dinamike cerebrospinalne tekućine na višu razinu. Bolje razumijevanje normalne fiziologije i patofiziologije cerebrospinalne tekućine trebalo bi voditi većoj dijagnostičkoj točnosti, omogućiti identifikaciju novih etioloških čimbenika kod velikog broja bolesti, te promicati razvoj novih terapijskih pristupa.
Shinya Yamada