x
x

Kako smanjiti rizik od legionarske bolesti?

  19.04.2014.

Minimalne potrebne preventivne mjere za smanjenje rizika od legionarske bolesti u hotelu/kampu/marini objavljene su na portalu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Kako smanjiti rizik od legionarske bolesti?

U hotelima/kampovima/marinama koji nisu radili izvan sezone prije dolaska gostiju

1. Isprazniti talog iz bojlera i spremnika u sustavu potrošne tople vode i vode za piće.
2. Očistiti od taloga mrežice na slavinama  i rozete tuševa
3. Isprati čitav sustav tople i hladne vode, tako da na svim slavinama i tuševima teče bistra voda najmanje 5 minuta (poželjno je na isti način isprati sustav  protupožarnih hidranata).
4. Nakon što je ispran sustav za toplu i za hladnu vodu zagrijati toplu vodu u spremniku (bojleru). Poželjno je da se postigne visoka temperatura (od 70 do 90o C). Ukoliko sustav za toplu vodu hotela ne može postići tako visoku temperaturu tada nastojati postići temperaturu najmanje iznad 65oC. Povišenu temperaturu održavati u sustavu kroz 4 sata. Vruću vodu treba propustiti kroz slavine i tuševe (najmanje 1minutu)  Nakon toga se temperatura može sniziti, ali po mogućnosti ne ispod 50oC (mjereno na slavinama).
5. Za sigurnost gostiju temperatura tople vode mjereno na slavinama ne smije pasti ispod 50oC u toku čitavog rada hotela/kampa/marine.
6. Temperatura hladne vode na slavinama, nakon ispiranja, ne bi smjela prelaziti 20oC u toku čitavog rada hotela/kampa/marine.
    Ne hiperklorirati sanitarnu vodu

U hotelima/kampovima/marinama koji rade čitavu sezonu

1. Redovito ispirati sustav tople i hladne vode u sobama u kojima ne borave gosti, tako da na slavinama teče bistra voda (najmanje jednom tjedno a obavezno prije dolaska gostiju u sobu).
2. Za sigurnost gostiju temperatura tople vode na slavinama ne smije pasti ispod 50oC u toku čitavog rada hotela/kampa/marine.
3. Temperatura hladne vode na slavinama, nakon ispiranja, ne bi smjela prelaziti 20oC u toku čitavog rada hotela/kampa/marine.

Rashladni tornjevi (ukoliko postoje u objektu)

1. Mehanički očistiti i isprati rashladne tornjeve (ovlašteni servis).
2. Hiperklorirati vodu na 15 mg/1 slobodnog rezidualnog klora, cirkulirati hiperkloriranu vodu kroz čitav sustav 2 h i isprati svježom vodom. Napuniti sustav svježom vodovodnom vodom.

Ovo je potrebno obaviti prije dolaska gostiju (otvaranja hotela) u hotelima/kampovima/marinama koje ne rade tijekom cijele godine, odnosno najmanje jednom godišnje (po mogućnosti, prije početka turističke sezone) u objektima koji rade cijelu godinu.

Ovlaživači zraka

1. Očistiti i dezinficirati klornim preparatom bazene unutar komora za ovlaživanje zraka ili spremnike samostalnih ovlaživača. Isprati čistom vodom i napuniti čistom vodovodnom vodom. Vodu mijenjati najmanje jednom tjedno.

Bazeni s pjenom (jacuzzi, spa, wirpool)

1. Ispustiti vodu iz  čitavog sustava
2. Mehanički očistiti spremnike i bazen
3. Isprati čistom vodom
4. Provoditi trajnu dezinfekciju bazena (2-3 mg/l slobodnog rezidualnog klora)
5. Potrebno je dnevno izmjenjivati najmanje polovicu ukupne vode bazena

Za sve stručne konzultacije i pomoć možete se obratiti Službi za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo u Vašoj Županiji (Gradu Zagrebu) i Službi za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Napomena: Mjere se NE odnose na one objekte  u kojima se provode posebne protuepidemijske mjere propisane (odobrene) od epidemiologa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo

Izvor informacija: Hrvatski zavod za javno zdravstvo, www.hzjz.hr