x
x

Može li test izdisaja dijagnosticirati rak pluća?

  15.04.2025.

Multicentrična prospektivna studija potvrdila je da elektronički nos (eNose) može točno detektirati rak pluća kod osoba sa sumnjom na bolest. U validacijskoj kohorti, novi model eNose postigao je osjetljivost od 94% (istinski pozitivni) i specifičnost od 63% (istinski negativni) za otkrivanje raka pluća.

Može li test izdisaja dijagnosticirati rak pluća?

Multicentrična prospektivna studija procijenila je 364 odrasle osobe s kliničkim ili radiološkim znakovima raka pluća između ožujka 2019. i studenog 2023. Sveukupno, 59% ovih pacijenata imalo je potvrđenu dijagnozu raka pluća, a ostali ili nisu imali rak ili su imali drugu vrstu raka.

Analiza izdahnutog daha provedena je pomoću uređaja eNose povezanog s oblakom (SpiroNose) nakon što su sudionici prošli krvne pretrage, spirometriju i PET-CT.

Izvorni model eNose potvrđen je kod svih sudionika i kod onih s kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću. Novi model eNose posebno prilagođen općoj populaciji sa sumnjom na rak pluća razvijen je i testiran korištenjem skupina za obuku i validaciju.

Dijagnostička točnost za oba modela procijenjena je korištenjem radne karakteristike prijamnika površine ispod krivulje (ROC-AUC), specifičnosti, pozitivne prediktivne vrijednosti (PPV) i negativne prediktivne vrijednosti (NPV), s ciljnom osjetljivošću od 95%.

U bolesnika s KOPB-om, izvorni model eNose otkrio je rak pluća s ROC-AUC od 0,92. Osjetljivost je bila 95%, specifičnost 72%, PPV 95%, a NPV 72%.

U ukupnoj populaciji, originalni model imao je ROC-AUC od 0,80, s osjetljivošću od 95%, specifičnošću od 51%, PPV od 74% i NPV od 88%, točno identificirajući većinu slučajeva raka pluća, ali manje uspješan u ispravnom identificiranju onih bez raka pluća.

U validacijskoj kohorti, novi je model postigao ROC-AUC od 0,83 za otkrivanje raka pluća kod svih sudionika, s osjetljivošću od 94%, specifičnošću od 63%, PPV-om od 79% i NPV-om od 89%.

Novi model također je identificirao 23% onih s drugim vrstama raka, kao i 80% onih s benignom dijagnozom i bez raka. Učinkovitost je bila dosljedna u svim vrstama tumora, stadijima bolesti i kliničkim mjestima.

"Ova multicentrična prospektivna vanjska validacijska studija potvrđuje da eNose analiza izdahnutog daha omogućuje pouzdano, neinvazivno otkrivanje raka pluća na mjestu liječenja kod osoba za koje se sumnja da imaju rak pluća", napisali su autori. "Rezultati sugeriraju da bi se implementacijom eNose analize moglo izbjeći izvođenje nepotrebnih invazivnih dijagnostičkih postupaka kod otprilike 75% osoba s benignom dijagnozom, uz rizik od 5%-6% zatajivanja dijagnoze raka pluća u ambulantama za torakalnu onkologiju."