Zdravstvena pismenost i kvaliteta života osoba s hipertenzijom
04.04.2025.
Cilj rada je ispitati zdravstvenu pismenost i kvalitetu života hospitaliziranih bolesnika s arterijskom hipertenzijom; ispitati postoje li razlike s obzirom na demografska obilježja ispitanika; ispitati postoji li povezanost između zdravstvene pismenosti i kvalitete života ispitanika.
Za potrebe ovog istraživanja provedeno je presječno istraživanje. U istraživanje su bili uključeni svi punoljetni hospitalizirani bolesnici u Općoj županijskoj bolnici (OŽB) Požega u razdoblju od srpnja do listopada 2020. godini.
Kao instrument istraživanja korištena je analizirana i potvrđena hrvatska inačica testa funkcionalne zdravstvene pismenosti SAHLCA-50. Za ispitivanje kvalitete života koristila se hrvatska inačica instrumenta SF-36.
Bolesnici s arterijskom hipertenzijom (AH) imali su neadekvatnu razinu zdravstvene pismenosti u usporedbi s onima bez AH (32 prema 40 bodova; Mann–Whitney U test, p <0,001). Značajno bolju kvalitetu života imali su ispitanici koji nemaju AH, medijana 45,6 (IQR 36,4 do 53,4). Domene zdravlja u ispitanika s AH-om u značajnoj su i pozitivnoj vezi sa zdravstvenom pismenošću.
U članku se istražuje povezanost između zdravstvene pismenosti i kvalitete života kod hospitaliziranih pacijenata s arterijskom hipertenzijom. Autori analiziraju kako razina zdravstvene pismenosti utječe na različite aspekte kvalitete života, uključujući fizičko, psihološko i socijalno blagostanje.
Glavni zaključci uključuju:
- Visoka zdravstvena pismenost povezana je s boljom kvalitetom života, jer pacijenti bolje razumiju svoje zdravstveno stanje i upute za liječenje.
- Niska zdravstvena pismenost može dovesti do lošijih zdravstvenih ishoda, uključujući slabiju kontrolu krvnog tlaka i veći rizik od komplikacija.
- Edukacija pacijenata o njihovom zdravstvenom stanju i načinima upravljanja hipertenzijom može značajno poboljšati njihovu kvalitetu života.
Autori predlažu nekoliko strategija za poboljšanje zdravstvene pismenosti, uključujući:
- Razvoj edukativnih programa prilagođenih potrebama pacijenata s niskom zdravstvenom pismenošću.
- Korištenje jednostavnog i jasnog jezika u komunikaciji s pacijentima.
- Pružanje podrške i resursa koji će pomoći pacijentima da bolje razumiju i upravljaju svojim zdravstvenim stanjem.
Ovaj članak naglašava važnost zdravstvene pismenosti kao ključnog faktora za poboljšanje kvalitete života pacijenata s arterijskom hipertenzijom.