x
x

Kalcij u prehrani smanjuje rizik od raka debelog crijeva

  14.01.2025.

Velika prospektivna studija na više od pola milijuna žena u Ujedinjenom Kraljevstvu koja je provedena tijekom gotovo 17 godina potvrdila je da kalcij u prehrani smanjuje rizik od raka debelog crijeva.

Kalcij u prehrani smanjuje rizik od raka debelog crijeva

Cancer Research UK (CRUK), koji je financirao studiju, rekao je da je ona pokazala dobrobiti zdrave, uravnotežene prehrane za smanjenje rizika od raka.

Rak debelog crijeva treći je najčešći rak u svijetu. Stope učestalosti značajno variraju, s višim stopama uočenim u zemljama s visokim dohotkom. Rizik se povećava za pojedince koji migriraju iz područja niske u područja s visokom incidencijom, što ukazuje na to da stil života i okolišni čimbenici doprinose njenom razvoju.

Dok su alkohol i prerađeno meso utvrđeno kao karcinogeni, a crveno meso je klasificirano kao vjerojatno kancerogeno, postoji nedostatak konsenzusa u pogledu odnosa između drugih prehrambenih čimbenika i rizika od raka debelog crijeva. Ova nesigurnost može biti posljedica, barem djelomice, relativno malog broja studija koje daju sveobuhvatne rezultate o svim vrstama hrane, kao i grešaka u mjerenju prehrane i/ili male veličine uzorka.

Kako bi riješio te nedostatke, istraživački tim, predvođen Sveučilištem u Oxfordu, pratio je unos 97 prehrambenih čimbenika u 542.778 žena u prosjeku 16,6 godina. Tijekom tog razdoblja 12 251 sudionik razvio je rak debelog crijeva. Žene su na početku ispunile detaljne upitnike o prehrani, a 7% ih je sudjelovalo u barem jednoj sljedećoj 24-satnoj online procjeni prehrane.

Žene kojima je dijagnosticiran kolorektalni rak općenito su bile starije, više, vjerojatnije je da su u obitelji imali rak crijeva i imale su lošije zdravstveno ponašanje u usporedbi sa sudionicama u cjelini.

Relativni rizici (RR) za rak debelog crijeva izračunati su za unos svih 97 prehrambenih čimbenika, a značajne povezanosti pronađene su za njih 17. Unos kalcija pokazao je najjači zaštitni učinak, sa svakih dodatnih 300 mg dnevno – što je ekvivalentno velikoj čaši mlijeka – povezano sa 17% smanjenim RR-om.

Šest čimbenika povezanih s mliječnim proizvodima povezanih s kalcijem – mliječni proizvodi, jogurt, riboflavin, magnezij, fosfor i unos kalija – također su pokazali obrnutu povezanost s rizikom od raka debelog crijeva. Slabiji zaštitni učinci primijećeni su kod žitarica za doručak, voća, cjelovitih žitarica, ugljikohidrata, vlakana, ukupnih šećera, folata i vitamina C. Međutim, tim je komentirao da ove obrnute povezanosti mogu odražavati zaostalu zbunjujuću pojavu zbog drugog načina života ili drugih čimbenika prehrane.

Zaštitna uloga kalcija bila je neovisna o unosu mlijeka. Studija, objavljena u časopisu Nature Communications, zaključuje da iako "mliječni proizvodi pomažu u zaštiti od raka debelog crijeva", tu zaštitu "u velikoj mjeri ili u potpunosti pokreće kalcij".