x
x

Jesu li videokonferencije povećale želju za estetskim zahvatima?

  12.01.2025.

Videokonferencije kod kojih pojedinci primjenjuju filtere u prezentaciji sebe online značajno su povezane s povećanim interesom za određene estetske zahvate, objavljeno je u časopisu Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology. Uveden je i termin videokonferencijska dismorfija koja se opisivala i kao zoom dismorfija. Radi se o osjećaju nezadovoljstva svojim izgledom uživo zbog promijenjenog izgleda u koji su ispitanici gledali tijekom videokonferencija na ekranima.

Jesu li videokonferencije povećale želju za estetskim zahvatima?

Payal M. Patel iz Opće bolnice Massachusetts u Bostonu i suradnici ispitali su povezanost između povećanog korištenja i sudjelovanja u videokonferencijama i korištenja softverskih filtara kako bi sudionici „poboljšali“ svoj virtualni izgled tijekom pandemije COVID-19 i odgovarajućeg porasta interesa za estetske zahvate. Analiza je uključila rezultate istraživanja koje je provedeno na 505 odraslih Amerikanaca.

Istraživači su otkrili da su videokonferencije bile česte, tj. 88,6 % ispitanika je sudjelovalo na online konferencijama više od tri dana u tjednu; 68,1 % je izjavilo da su više od polovice vremena koristili filtere kako bi "popravili svoj izgled". Videokonferencije su kod 55,9 % ispitanika potaknule želju za estetskim zahvatima, dok je na 57,8 % utjecalo korištenje filtera.

Dvije trećine ispitanika prijavilo je često samopromatranje, što je bilo snažno povezano sa interesom za estetske zahvate.

Korištenje filtera moglo se predvidjeti i povezati s većim prihodom (omjer izgleda, 2,436) i čestim samopromatranjem (omjer izgleda, 5,034). Kod čestih samopromatrača nošenje maski bilo je povezano s povećanim samopouzdanjem (68,8 %) i smanjenom željom za kozmetičkim zahvatima (67,4 %).

Ovo istraživanje pruža uvid u motivaciju za estetskim zahvatima, očekivanjima, ali i realnim mogućnostima koje takvi zahvati mogu pružiti.