16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja
26.11.2024.
Nasilje nad ženama događa se u svakoj zemlji i kulturi, nanoseći štetu milijunima žena i djevojčica. 16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja traje od 25. studenog (Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama) do 10. prosinca, (Dana ljudskih prava).
SZO igra aktivnu ulogu u jačanju zdravstvenih sustava i kapaciteta lokalnih zdravstvenih partnera za prevenciju i odgovor na nasilje nad ženama u hitnim humanitarnim situacijama. Osim toga, SZO poziva sve strane da poštuju svoje obveze prema međunarodnim humanitarnim zakonima i zakonima o ljudskim pravima kako bi zaštitile žene i djevojčice od rodno uvjetovanog nasilja i osigurale pristup osnovnim zdravstvenim uslugama.
Dugotrajni i intenzivni sukobi diljem svijeta, uz velika raseljavanja, povećavaju rizike od nasilja za milijune žena i djevojčica. Prevencija rodno uvjetovanog nasilja i podrška preživjelima ključni su u svakom humanitarnom odgovoru.
Tijekom hitnih slučajeva, svi oblici rodno uvjetovanog nasilja mogu porasti, uključujući seksualno nasilje i nasilje od strane intimnog partnera. Procjenjuje se da je 1 od 5 izbjeglica ili raseljenih žena i djevojaka koje žive u složenim hitnim situacijama doživjela seksualno nasilje. Trgovina ljudima, otmice i štetne prakse poput sakaćenja ženskih genitalija i dječjih brakova također se često povećavaju tijekom razdoblja krize.
Mnoge osobe koje su preživjele rodno uvjetovano nasilje u hitnim humanitarnim situacijama suočavaju se s golemim preprekama u pristupu osnovnoj zdravstvenoj skrbi i uslugama podrške – bilo zbog uništenja infrastrukture, opasnosti kretanja kroz zone sukoba ili straha od stigme ili odmazde.
Nasilje nad ženama i djevojčicama se može spriječiti. Hitno je potrebno osigurati da se prevencija bavi i financira u hitnim slučajevima od samog početka, uključujući angažiranje zdravstvenih radnika i osoba koje hitno reagiraju. Sve strane u sukobu imaju odgovornost spriječiti i okončati nasilje nad ženama i djevojčicama, dok se mirovni i razvojni procesi moraju eksplicitno baviti utjecajima i prevencijom rodno uvjetovanog nasilja.
Što možemo učiniti
Osigurati integriranje i financiranje mjera prevencije rodno uvjetovanog nasilja i odgovora na njih kao osnovnog standarda u humanitarnim reakcijama.
Povećati vidljivost povećanih rizika od rodno uvjetovanog nasilja u hitnim slučajevima i dugoročnih utjecaja na zdravlje.
Pozivamo sve strane da ispune svoje obveze kako bi spriječili nasilje nad ženama i djevojčicama tijekom hitnih slučajeva i zaštitili pristup osnovnim uslugama koje zadovoljavaju potrebe preživjelih.