Kriza hitne medicine, mentalno zdravlje zdravstvenih radnika i specijalizacije
19.10.2024.
Kriza hitne medicine, mentalno zdravlje zdravstvenih djelatnika i novi model specijalizacija teme su panela Konferencije za mlade liječnike koja će se održati u srijedu, 30. listopada 2024. s početkom u 15 sati u Amfiteatru KB Dubrava. Poslušajte rasprave i prijedloge brojnih stručnjaka kako hitnu medicinu učiniti privlačnom i sigurnijom za mlade liječnike, kako spriječiti sagorijevanje i brinuti za mentalno zdravlje te kako unaprijediti sustav specijalističkog usavršavanja. Sudjelovanje na konferenciji je besplatno i bit će bodovano od strane HLK.
Panel: Kriza hitne medicine
Hitna medicinska služba je često prvo radno mjesto liječnika po završetku fakulteta. Ovakvo radno mjesto zahtjeva brzu reakciju, preciznu procjenu i intervenciju u kritičnim situacijama. U kurikulumu fakulteta samo je mali dio posvećen hitnoj medicini, baziran na teorijskom znanju. Edukacije većinom ovise o samim institucijama, što dovodi do nesrazmjera u kompetencijama liječnika između pojedinih županija ili čak i ustanova.
Životno ugrožavajuća stanja izazivaju emocije kako kod medicinskih djelatnika tako i kod pacijenata i njihovih obitelji. To dovodi do verbalnih, a nerijetko i fizičkih napada. U tim trenucima su djelatnici najčešće prepušteni sami sebi.
Kako poboljšati i uniformirati kvalitetu zbrinjavanja pacijenata, te učiniti privlačnom i sigurnijom za same djelatnike, poslušajte na ovoj panel raspravi.
Panel: Mentalno zdravlje
O mentalnom zdravlju zdravstvenih djelatnika se u novije vrijeme počelo više govoriti, ali i dalje se svakodnevno susrećemo sa sindromom sagorijevanja. Uz brojne udruge i inicijative, nedavno se brizi za mentalno zdravlje pridružila i platforma Sentinel uma na kojoj liječnici raznih specijalizacija, snimajući video zapise, istupaju u javnost sa svojim iskustvima. To je, naravno, privuklo pažnju javnosti, te su u kratkom vremenu dobili puno pratitelja na društvenim mrežama. Prvi u serijalu webinara, onaj centriran na sagorijevanje i stres, prikupio je 450 gledatelja.
Što ih je potaknulo na ovakav projekt, koji su njihovi planovi za dalje ali i kako se uklapaju u široku lepezu već aktivnih projekata u Hrvatskoj saznajte na ovoj panel raspravi.
Panel: Novi model specijalizacija
Sustav specijalizacija pod udarom je širokog spektra kritika već dugi niz godina. One variraju od slučajeva nepravednog dodjeljivanja specijalizacija, nedovoljnog broja raspisanih specijalizantskih mjesta, narušenog odnosa s mentorom i neadekvatne edukacije do nepotrebnog administrativnog opterećenja ionako preopterećenih liječnika na specijalizaciji.
Sa sličnim problemima suočila se i slovenska liječnička zajednica prije nekoliko godina te je kroz dijalog s tadašnjom vlasti predložen plan nacionalnih specijalizacija u nadležnosti Slovenske liječničke komore. Iako program još nije sustigao punu zrelost, početni rezultati ovakve organizacije specijalističkog usavršavanja pokazali su pozitivne pomake u kvaliteti pružene edukacije, smanjenja administrativnog opterećenja i smanjenja u broju nepravedno dodijeljenih specijalizacija. Iste godine kada je predložen slovenski sustav, Hrvatska liječnička komora poslala je razrađeni prijedlog Ministarstvu zdravstva. Unatoč visokoj podršci hrvatskih liječnika za prebacivanje specijalizacija u domenu HLK, ovaj prijedlog nije uspio doći do ispunjenja.
Kako izgledaju slovenska iskustva, kakav je hrvatski prijedlog i gdje se nalaze prepreke za njegovo ispunjenje, saznajte na zadnjoj panel raspravi.
Konferencija će biti snimana i naknadno objavljena na eAkademiji HLK-a.
Program će uskoro biti objavljen na web stranici HLK-a.
Online prijava na Konferenciju za mlade liječnike