x
x

Povezanost različitih lijekova i epidermalne nekrolize u djece

  04.10.2024.

Pretraživanje najveće dostupne baze za farmakovigilanciju pružilo je novi uvid u povezanost različitih lijekova sa Stevens-Johnsonovim sindromom (SJS) i toksičnom epidermalnom nekrolizom (TEN) u djece.

Povezanost različitih lijekova i epidermalne nekrolize u djece

Stevens-Johnsonov sindrom (SJS) i toksična epidermalna nekroliza (TEN) rijetke su i po život opasne mukokutane reakcije karakterizirane stvaranjem mjehura i odvajanjem epitela. Najčešće su potaknute različitim lijekovima, a rjeđe infektivnim uzročnicima i imunosno posredovanim stanjima, a u određenom broju slučaja uzrok se nikada ne otkrije. Dok se u odraslih SJS-TEN povezuje s nizom različitih lijekova poput alopurinola, antibiotika sulfonamida te antiepileptika fenitoina, karbamazepina i lamotrigina, povezanost u djece manje je istražena i temelji se uglavnom na opisima slučaja i retrospektivnim istraživnjima. S obzirom na to da do danas nije provedeno farmakovigilancijsko istraćivanje, liječnici iz poznate francuske dječje bolnice Necker u Parizu proveli su analizu prijavljenih slučajeva u bazi za farmakovigilanciju Svjetske zdravstvene organizacije (VigiBase). Navedena baza stvorena je 1967. godine i najveća je baza za farmakovigilanciju s više od 30 milijuna prijavljenih slučajeva neželjenih reakcija na lijekove iz više od 150 zemalja.

Autori su tako pretraživanjem baze otkrili 7342 slučaja označena kao pedijatrijski SJS-TEN. Medijan dobi djece uključene u analizu bio je 9 godina (IQR 5 – 14), a medijan vremena nastupa reakcije 5 dana (IQR 2 – 14). Ukupno je 237 djece (3,2 %) umrlo. Otprilike pola svih slučajeva (n = 4153, 56,6 %) prijavili su liječnici. Slučajevi su bili prijavljivani na svih šest kontinenata, pri čemu je jedna četvrtina (n = 1908, 26 %) slučajeva prijavljena u Europi. Svaki slučaj detaljno je analiziran računanjem tzv. informacijske sastavnice (engl. information component, IC), mjere snage kvantitativne ovisnosti specifičnog lijeka i specifične neželjene reakcije na lijek koja uspoređuje opažene s očekivanim vrijednostima kako bi otkrila kombinacije lijeka i neželjenih učinaka prijavljenih češće nego što bi se očekivalo. Pozitivna vrijednost IC-a ukazuje na učestalije prijavljivanje određenih kombinacija, pri čemu se tradicionalno koristi IC025, niži kraj 95 % intervala pouzdanosti IC-a, za otkrivanje statistički značajnog farmakovigilencijskog signala.

Identificirano je ukupno 165 lijekova koji su se povezivali s dijagnozom SJS-TEN-a u djece. Najzastupljeniji među njima bili su lijekovi iz skupine antiepileptika i antimikrobni lijekovi, no prijavljivani su i različiti nesteroidni protuupalni lijekovi. Pet najčešće prijavljivanih lijekova bili su karbamazepin (11,7 %), lamotrigin (10,6 %), sulfametoksazol-trimetoprim (9 %), paracetamol (8,4 %) i fenitoin (6,6 %), dok su lijekovi s najvišim IC025 bili lamotrigin, karbamazepin, fenobarbital, fenitoin i nimesulid. Važno je istaknuti da ni jedno cjepivo nije bilo značajno povezano s pedijatrijskim SJS-TEN-om.

Autori istraživanja zaključili su kako njihovi rezultati nadopunjuju spektar lijekova potencijalno povezanih sa SJS-TEN-om u pedijatrijskoj populaciji te naglašavaju važnost prijavljivanja farmakovigilanciji sumnje na ovu važnu neželjenu reakciju mnogih lijekova sa što je moguće preciznijim i detaljnijim kliničkim opisom.

Lovro Lamot