Reverzibilna oligospermija u bolesnika s aksijalnim spondiloartritisom
02.09.2024.
U ovom radu, objavljenom u časopisu Reumatizam, prikazan je bolesnik s aksijalnim spondiloartritisom, liječen sulfosalazinom, koji je razvio reverzibilnu oligospermiju uzrokovanu lijekom. Prilikom liječenja bolesnika sa aksijalnim spondiloartritisom u fertilnoj dobi važno je praćenje seksualne funkcije i rutinsko planiranje obitelji.
Aksijalni spondiloartritis (axSpA) je upalna reumatska bolest, pripada skupini spondiloartritisa, a zahvaća dominantno aksijalni skelet. Kronična upala uslijed aksijalnog spondiloartritisa može uzrokovati neplodnost bolesnika. utječe na libido i erektilnu funkciju i dovodi do smanjena tesktikularne funkcije. Nađena je snažna poveznica između osnovne bolesti i kvalitete sperme.
Poznato je iz istraživanja da sulfasalazin (SSZ) može uzrokovati promjene u spermiogramu. Bolesnik (rođen 1984.) javlja se reumatologu radi križobolje s trajanjem od tri godine. U kliničkom pregledu nalazi se bolan lijevi sakroilijakalni zglob (SIZ ) kao i sternokostalne enteze te blokirane kretnje u desnom kuku. Daljnjom dijagnostičkom obradom utvrđen je HLA B27 (engl. Human Leukocyte Antigen). Magnetskom rezonancijom verificirane su kronične promjene lijevoga SIZ -a te osteodegenerativne promjene desnog kuka uz zone koštanog edema te manju količinu izljeva i zadebljanje sinovijalne membrane. Postavljena je dijagnoza neradiografskog axSpA. Uz terapiju nesteroidnim antireumaticima (NSAR) uveden je sulfasalazin. Pet mjeseci od početka liječenja sulfasalazinom javila se sumnja na neplodnost uzrokovana lijekom. Učinjen je spermiogram, verificirana je oligoastenozoospermija: smanjen apsolutni broj spermija (9,95 – referetni interval [ref. int.] > 39 milijuna/mililitru [ml]), smanjena koncentracija (2,94 – ref. int. >15 milijuna/ml), smanjen postotak pokretljivosti (17 – ref. int. >40%), smanjen postotak progresivno pokretljivih spermija (17 – ref. int. >32%) te nalaz nepokretnih spermija 83/ml. Ukinut je sulfasalazin, na što dolazi do poboljšanja nalaza svih parametara spermiograma.
Multifaktorijalni su uzroci neplodnosti u muškaraca, povezani su s osnovnom bolešću, terapijom te drugim uzrocima, urološkim, endokrinološkim i genetskim. Većina istraživanja o učincima SSZ-a na plodnost provedena je u bolesnika s upalnim bolestima crijeva. Toksičan mehanizam na neplodnost je nepoznat; aktivan metabolit, sulfapiridin dovodi do oksidativnog stresa s posljedičnim djelovanjem na spermije. Nužno je rutinsko praćenje spolne funkcije i planiranje obitelji.
Marija Rogoznica, Mila Stazić, Tatjana Kehler