EU: Lijekovi i medicinski proizvodi
13.08.2024.
Lijekovi i medicinski proizvodi podliježu pravilima jedinstvenog tržišta i izravno utječu na zdravlje ljudi. Za zaštitu javnog zdravlja i jamčenje sigurnosti tih proizvoda uspostavljen je čvrst pravni okvir. Dostupnost pristupačnih lijekova, borba protiv antimikrobne rezistencije, etičko provođenje kliničkih ispitivanja, korištenje umjetne inteligencije u medicinskim proizvodima te poticaji za istraživanje i razvoj samo su neka od ključnih pitanja kojima se EU bavi u tom području.
Izazovi
EU neprestano radi na provedbi inicijativa za poticanje istraživanja i inovacija u farmaceutskom sektoru. Istraživačkim okvirnim programima uvijek su se podržavala istraživanja u području zdravstva. U aktualnom programu financiranja istraživanja i inovacija pod nazivom Obzor Europa promicat će se istraživanja u području zdravstva i odgovorit će se na trenutačne izazove usredotočivanjem na teme kao što su cjeloživotno zdravlje, okolišne i socijalne odrednice zdravlja, mentalno zdravlje, neprenosive i rijetke bolesti, zarazne bolesti, alati, tehnologije i digitalna rješenja za zdravstvo i skrb te zdravstveni sustavi.
Važnu ulogu imaju i drugi europski programi financiranja poput programa EU za zdravlje za razdoblje između 2021. i 2027., a koji je usvojen kako bi se poboljšala pripravnost na krizne situacije, i Europskog socijalnog fonda plus, za razdoblje između 2021. i 2027., kojim se potiče zdravstvena zaštita. Nadalje, EU pruža znatnu potporu razvoju inovativnih lijekova i hitno potrebnih načina liječenja te ubrzavanju pristupa pacijenata novim načinima liječenja putem inicijative za inovativne lijekove i njezinih prethodnika.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji pristup osnovnim lijekovima dio je prava na zdravlje. Međutim, pristup liječenju sve više i više ovisi o dostupnosti povoljnih lijekova. Rezultati pokazuju razlike u prodaji inovativnih lijekova među različitim državama članicama, što se može pripisati gospodarskim razlikama i razlikama u zdravstvenoj infrastrukturi. Gospodarska kriza taj je problem pogoršala. Zabrinut zbog te ozbiljne situacije, Europski je parlament objavio nekoliko izvješća o vlastitoj inicijativi o pristupu lijekovima. Parlament je 2017. donio rezoluciju o mogućnostima za poboljšanje pristupa lijekovima. Pristup cjenovno pristupačnim lijekovima i dalje je prioritet sadašnje Komisije, kako je istaknuto u njezinoj farmaceutskoj strategiji iz 2020.
U okviru EMA-e radna skupina za dostupnost odobrenih lijekova za humanu i veterinarsku uporabu pruža strateška i strukturna rješenja za hvatanje u koštac s poremećajima u opskrbi lijekovima i osiguravanje njihove kontinuirane dostupnosti u EU-u. Strukture i postupci koje je EMA uspostavila u cilju rješavanja nestašica lijekova u skladu s Uredbom (EU) 2022/123 prvenstveno su usmjereni na aktivnosti povezane s kriznim situacijama.
S obzirom na sve veću zabrinutost zbog nestašica određenih lijekova, koje su pogoršale geopolitičke pojave kao što su rat u Ukrajini, energetska kriza i visoka inflacija, potrebno je obratiti pozornost i na aspekt opskrbe lijekovima. U tu je svrhu EMA 2019. izdala smjernice za otkrivanje i prijavljivanje nestašice lijekova.
U prosincu 2021. objavljena je Uredba (EU) 2021/2282 o procjeni zdravstvenih tehnologija. Ta je uredba stupila na snagu u siječnju 2022., a postupno će se primjenjivati od siječnja 2025. Novom uredbom utvrđuju se okvir za potporu i postupci za suradnju u kliničkim procjenama zdravstvenih tehnologija na razini EU-a te zajedničke metodologije za te procjene. Njome će se, među ostalim, ubrzati pristup novim lijekovima.
Vijeće je 7. ožujka 2023. usvojilo prijedlog Komisije čiji je cilj produljiti prijelazno razdoblje za prilagodbu novim pravilima iz Uredbe o medicinskim proizvodima.