Jesu li učinkovite aplikacije za smanjenje korištenja mobitela?
01.09.2023.
Procjena učinkovitosti aplikacija osmišljenih za smanjenje uporabe mobilnog telefona i sprječavanje nekontrolirane uporabe mobilnog telefona učinjena je različitim metodama, a rezultati su objavljeni u časopisu Journal of Medical Internet Research.
Studija je dokazala da kontrolirano korištenja mobitela koje se temelji na aplikaciji ima potencijal smanjiti uporabu mobilnih telefona i spriječiti nekontrolirano korištenje. Međutim, potrebna su daljnja istraživanja kako bi se procijenila učinkovitost intervencija temeljenih na aplikaciji. Potrebna je bolja suradnja između istraživača, programera i proizvođač mobilnih telefona te kreatora politika kako bi se poboljšali procesi isporuke, evaluacije i optimizacije aplikacija za smanjenje uporabe mobilnih telefona.
Mobilne aplikacije su popularna strategija za smanjenje uporabe mobilnih telefona i sprječavanje prekomjernog nekontroliranog korištenja. Prethodna istraživanja nastojala su ispitati značajke aplikacija koje imaju potencijal smanjiti uporabu mobilnih telefona. Međutim, nedostajalo je sveobuhvatno ispitivanje učinkovitosti takvih aplikacija i njihovih značajki.
U objavljeno radu su istražene postojeće aplikacije koje su osmišljene za smanjenje uporabe mobilnih telefona te postoje li dokazi o njihovoj učinkovitosti. Istraživanje je imalo za cilj pružiti sveobuhvatnu analizu značajki aplikacije koje mogu smanjiti uporabu mobilnog telefona, uz procjenu njihove učinkovitosti. Osim toga, istražena je i percepcija korisnika o ovim aplikacijama i raznim značajkama koje aplikacije nude kako bi se bolje razumjeli potencijalni problemi i identificirale prilike.
Ova studija koristila je 3 metode: pregled znanstvenih dokaza, analizu sadržaja i analizu prihvaćanja.
U studiji su sveobuhvatno ispitane zajedničke značajke 13 aplikacija dizajniranih za smanjenje uporabe mobilnih telefona. Značajke su klasificirane u 7 vrsta: samopraćenje, društveno praćenje, postavljanje ciljeva, blokiranje, gemifikacija/igrifikacija, pojednostavljenje i procjena. Učinkovitost ovih aplikacija u smanjenju uporabe mobilnih telefona varirala je od slabe do jake. Najčešće su korištene analize sadržaja, samopraćenje i postavljanje ciljeva, a najrjeđe gemifikacija i procjena.
Strategije intervencije koje učinkovito smanjuju upotrebu mobilnih telefona i uključivale su korištenje načina rada u sivim tonovima, značajke ograničenja aplikacija i mješovite intervencije. Općenito, korisnici su uglavnom prihvaćali te aplikacije, kao što pokazuju ocjene prihvaćanja u rasponu od 61 do 86 od 100.