Uvedena metoda PCR-SSP u KBC Split
16.12.2021.
U Laboratorij za tipizaciju tkiva Zavoda za transfuzijsku medicinu KBC-a Split uvedena je metoda PCR-SSP. Ova metoda je važna u kadaveričkoj transplantaciji solidnih organa kao i alogeničnoj transplantaciji krvotvornih matičnih stanica. Važnost uvođenja ove metode očituje se i u mogućnosti određivanja polimorfizama u sustavu HLA visokom rezolucijom.
Glavni sustav tkivne podudarnost (engl. Major Histocompatibility Complex, MHC) kod čovjeka otkriven je 1954. godine, na kraćem kraku kromosoma 6, kada je Nobelovac J. Dausset kod 90% politransfundiranih bolesnika otkrio protutijela ovog sustava, nastala kao odgovor primatelja na strane molekule (aloantigene) davatelja.
Sustav MHC kod čovjeka nazvan je sustav HLA (engl. Human Leukocyte Antigens). Njegove uloge u ljudskom organizmu su brojne: kontrola sinteze tkivnih antigena, regulacija i imunološko prepoznavanje stranih antigena, nadziranje, međudjelovanje i suradnja s drugim limfoidnim stanicama tijekom imunološke reakcije, nadziranje izvršnog dijela reakcije protiv stranih antigena, te sudjelovanje u proizvodnji specifičnih protutijela.
Osobitosti sustava HLA su izraziti polimorfizam, povezanost s bolestima i iznimna važnost u transplantaciji tkiva i organa. Metode kojima se određuju tkivni antigeni sustava HLA su serološke (MLCT - test mikrolimfocitotoksičnosti) te molekularne metode (lančana reakcija polimerazom – PCR-SSO – oligonukleotidne sonde ovisne o sekvenci; PCR-SSP – početnice ovisne o sekvenci). U Laboratoriju za tipizaciju tkiva Zavoda za transfuzijsku medicinu, tipizacija antigena i gena sustava HLA se određivala serološkom metodom MLCT i molekularnom metodom PCR-SSO.
Prenamjenom postojećeg prostora ostvareni su uvjeti za uvođenje novih metoda molekularne biologije te je nakon provedene edukacije od 6.12.2021. u Laboratorij za tipizaciju tkiva uvedena i metoda PCR-SSP, metoda važna u kadaveričkoj transplantaciji solidnih organa kao i alogeničnoj transplantaciji krvotvornih matičnih stanica. Važnost uvođenja ove metode očituje se i u mogućnosti određivanja polimorfizama u sustavu HLA visokom rezolucijom. Daljnji napredak moguć je uvođenjem metoda sekvenciranja sljedeće generacije kao i određivanjem protutijela anti-HLA metodom čvrste faze na mikrosferama (Luminex®). Imperativ i primarni cilj Laboratorija za tipizaciju tkiva Zavoda za transfuzijsku medicinu KBC-a Split je EFI akreditacija (akreditacija Europskog udruženja za imunogenetiku) koja će nas pozicionirati kao jaki regionalni centar na području histokompatibilnosti i transplantacijske biologije.