Uvođenje nove edukacijske paradigme za bolju izobrazbu kardiologa
30.10.2020.
Specijalizacija u interventnoj kardiologiji ubrzano napreduje, no programi kardiološke specijalizacije ne prate taj napredak u potpunosti. Edukacijsko ozračje koje zdravstvena institucija stvara za osobe koje podučava važna su odrednica za kvalitetu zdravstvenih usluga kojem može ponuditi bolesnicima.
Pokušali smo odrediti slabe točke u tradicionalnom programu specijalizacije iz kardiologije kroz učestalo skupljanje povratnih informacija od specijalizanata koji su ga pohađali. Nakon toga pokušali smo premostiti jaz u znanju i praksi uspostavljanjem nove edukacijske paradigme koja se sastojala u uvođenju pet dodatnih tečaja u edukaciji specijalizanata na zadnjoj godini specijalizacije, koji su uključivali trening implantacije i programiranja kardioloških uređaja, osnove primjene holter sustava, osnove elektrofiziologije, pristup i zbrinjavanje prirođenih srčanih bolesti u odraslih te sudjelovanje u radu odjela za patološka kardiološka stanja u trudnoći.
Nakon što su svi specijalizanti dovršili novi program treninga, ispunili su anketu kojom smo dobili povratnu informaciju o njihovoj razini zadovoljstva svakim tečajem, prednostima i nedostatcima u svakom tečaju te njihovim prijedlozima glede budućih edukacijskih programa za poboljšanje kompetencije idućih generacija specijalizanata.
Anketa je pokazala da je razina zadovoljstva bila najveća za tečajeve u odjelima za elektrofiziologiju i patološka kardiološka stanja u trudnoći, a najniža razina zadovoljstva bila je vezana za tečaj implantacije kardioloških uređaja, prije svega zbog ograničena praktičnog treninga. Ovaj je program nudio jednake mogućnosti i prilike svim kandidatima u poboljšanju znanja i povećanju sposobnosti kako bi poboljšali kompetencije, što će posljedično poboljšati i kardiovaskularnu njegu.