Simpozij: Novosti iz nefrologije i arterijske hipertenzije
09.02.2018.
Ovo je godina novih smjernica (američke, europske, hrvatske) za dijagnosticiranje i liječenje arterijske hipertenzije koje donose novosti s ciljem poboljšanja kontrole hipertenzije. No, i sada se nameće pitanje koliko su smjernice životne u smislu stvarne primjene u redovitom kliničkom radu. Osim rascjepa između dokaza utemeljenih na činjenicama i njihove implementacije, svakodnevno smo suočeni s brojnim drugim pukotinama - od nedostatka zajedničkoga rada raznih struka i pristupa pojedinim bolesnicima do nedostatka vremena koje bi trebali posvetiti razgovoru i edukaciji bolesnika.
S ciljem da pokušamo naći načine kako te pukotine premostiti ovogodišnji simpozij koncipiran je drugačije od ranijih. Osim nekoliko plenarnih predavanja podijeljen je u blokove u kojima će mlađi kolege prikazati bolesnike iz svoga svakodnevnog rada, a raspravu će voditi eminentni bolnički liječnici specijalisti, liječnici obiteljske medicine i mlađi kolege kako bi svatko iz svoga ugla dao pogled na pojedini entitet.
Posve je jasno kako nismo mogli uključiti sve segmente hipertenzije, ali ovaj puta dotaknut ćemo se nekoliko vrlo intrigantnih i još često kontroverznih točaka.
- Pomišljamo li dovoljno često na sindrom prekidanog sna (sleep apnea)?
- Mogu li svi hipertoničari smršaviti?
- Kako pravilno postupiti kod bolesnika s hipertenzivnom krizom?
- Što je fibromuskularna displazija i koliko često neopazice pogubno biva neprepoznata?
- Treba li zaista tek manjem broju bolesnika s aterosklerotskom renovaskularnom hipertenzijom interventno liječenje?
- Je li važno u koje vrijeme dana bolesnik popije određen lijek?
- Kako treba biti liječen bolesnik nakon moždanog udara?
- Na koji način pratiti i liječiti bolesnika s kroničnom bubrežnom bolesti?
- Koje su osobitosti hipertenzije kod bolesnika liječenih dijalizom, a koje nakon transplantacije?
- Kako interpretirati KMAT?
- Koji lijekovi izazivaju hipertenziju?
- Što znamo o hipertenziji kod bolesnika s perifernom arterijskom bolesti?
- Kakav je suvremeni pristup hipertoničaru s koronarnom bolesti, a kakav sa srčanim zatajenjem?
- Koliko mogu ljekarnici pomoći u podizanju kvalitete zbrinjavanja hipertoničara?
Hrvatsko društvo za hipertenziju, Društvo za razvitak nefrologije „prof.dr.Milovan Radonić“, Radna skupina za hipertenziju Hrvatskoga kardiološkog društva, Zavod za nefrologiju, arterijsku hipertenziju, dijalizu i transplantaciju KBC Zagreb pozivaju vas da se priključite nefrolozima, kardiolozima, endokrinolozima, neurolozima, pulmolozima, liječnicima obiteljske medicine, medicinskim sestrama i ljekarnicama te tako svojim sudjelovanjem date obol naporima kako bi se smanjila prevalencija arterijske hipertenzije i svi njeni pogubni ishodi.
prof. dr. sc. Bojan Jelaković