Svjetski tjedan dojenja: Smanjenje razlika: Podrška dojenju za sve
06.08.2024.
Svake godine, od 1. do 7. kolovoza, Svjetski tjedan dojenja podsjeća nas na važnost dojenja za zdravlje majki i djece diljem svijeta. Tema ovogodišnjeg Svjetskog tjedna dojenja je “Smanjenje razlika: Podrška dojenju za sve”. Fokus ovogodišnje kampanje sa zajedničkom kraticom #WBW2024 bit će na preživljavanju, zdravlju i dobrobiti, s posebnim naglaskom na unapređenje podrške dojenju kako bismo smanjili nejednakosti koje postoje u našem društvu, posebno u vrijeme hitnih situacija i kriza.
Upravo dojenje može djelovati kao moćan alat u izjednačavanju brojnih društvenih nejednakosti. Kroz pružanje podrške dojenju, možemo smanjiti nejednakosti i osigurati da sve majke, posebno pripadnice ranjivih skupina, imaju pristup potrebnim resursima i mogućnostima za dojenje. Ovo je ključno kako bi se osiguralo da niti jedna majka ni dijete nisu zapostavljeni, a pogotovo oni kojima je potrebna dodatna podrška. Za postizanje ovih ciljeva, još je jednom važno uključiti različite dionike, članove “toplog lanca podrške dojenju“, odnosno civilne organizacije, vlade i kreatore politika, zdravstvene sustave, radna mjesta, zajednice i roditelje.
U svrhu obilježavanja Svjetskog tjedna dojenja diljem svijeta se provode brojne aktivnosti osvještavanja važnosti dojenja. Tako će Globalna kolektivna inicijativa za dojenje, u utorak, 6. kolovoza s početkom u 8:00 sati, održati webinar pod nazivom: „Snaga u brojevima – kako praćenje dojenja potiče odgovornost i promjenu“. Ovaj webinar o važnosti praćenja kako bi se stvorilo okruženje koje omogućava dojenje ima za cilj osvijestiti činjenicu da se iza svake statistike o dojenju nalazi majka. Priključite se webinaru i poslušajte iskustva majki, predavanja stručnjaka o korištenju praćenja kao alata za stvaranje odgovornosti te dobijte nove ideje iz različitih zemalja u kojima je praćenje iskorišteno kao pokretač promjena. Više o webinaru pročitajte ovdje.
Promicanje dojenja u Hrvatskoj
U Hrvatskoj se posebna pažnja posvećuje promicanju dojenja kroz razne inicijative i programe koji potiču zdravlje majki i djece. Nacionalni program “Živjeti zdravo” uključuje niz aktivnosti usmjerenih na stvaranje podržavajućeg okruženja za dojenje. Među njima su opremanje parkova i hodačkih staza klupama za dojenje, što dodatno potiče majke da svoju djecu doje u ugodnim i prilagođenim okruženjima.
Hrvatska također ima dugogodišnju tradiciju provođenja Nacionalnih programa za zaštitu i promicanje dojenja. Ove godine, usvojen je novi Nacionalni program za zaštitu i promicanje dojenja za razdoblje 2024. – 2027. godine. Ovaj program nastoji osigurati kontinuiranu podršku majkama kroz edukaciju, provedbu revidiranog programa „Rodilište prijatelj djece“ i programa „Rodilište prijatelj djece za odjele neonatologije“, rad Banke humanog mlijeka, savjetovanje, infrastrukturne prilagodbe te praćenje, čime se unapređuje kvaliteta života i zdravlje najmlađih članova društva.
Promicanje dojenja naglašeno je i u Akcijskom planu za prevenciju debljine za razdoblje 2024. – 2027., koji prepoznaje važnost dojenja kao ključnog faktora u prevenciji debljine i promicanju zdravih prehrambenih navika od najranije dobi.
Uz to, u okviru inicijative Europske komisije “EU Jamstvo za svako dijete” posebno se potiče dojenje kao temeljni aspekt pravilne prehrane i razvoja djece. Cilj ove inicijative je osigurati da najranjivija djeca u Europskoj uniji imaju pristup zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju, uslugama skrbi za djecu, adekvatnim uvjetima stanovanja i kvalitetnoj prehrani, čime se doprinosi ostvarivanju dječjih prava u Europi.
Podsjećamo i da se u Hrvatskoj svake godine, u prvom tjednu listopada, obilježava Nacionalni tjedan dojenja. Ovaj tjedan pruža priliku za podizanje svijesti o važnosti dojenja, razmjenu informacija i podršku majkama koje doje. Pozivamo sve da se pridruže ovom važnom obilježavanju i podrže napore za promicanje dojenja i zdravlja majki i djece.