Javnozdravstvena akcija: Pomozi prijatelju da prestane pušiti!
Marija Škes, mag. educ. reh.
28.05.2015.
Prijatelji nepušači mogu odigrati značajnu ulogu u pomaganju pušaču da prestane pušiti. Da bi bili učinkoviti, moraju jačati zamisao da je moguće pobijediti pušenje i istodobno biti podrška pušaču kao osobi.
Većina nepušača jednostavno ne zna kako pomoći pušaču zabrinutom za svoje zdravlje. Pomažući prijatelju u prestanku pušenja treba uzeti u obzir nekoliko stvari, uključujući i smanjenje stresa, pozitivno pojačanje i predanosti u pomaganju.
- Prestati pušiti je teško, nije lagano – pušenje je snažna fizička i psihička ovisnost.
- Dajte osobi do znanja da vam je stalo do nje bez obzira na to što odluči o pušenju.
- Pokušajte se staviti u “cipele” svog prijatelja, sagledati situaciju iz njegove perspektive.
Primijenite pozitivno poticanje
- Suptilno “trenirajte” svoje prijatelje pušače da primjenjuju zdrave navike. Ističući povoljne učinke prestanka pušenja na organizam suprotstavite se zdravstvenim rizicima kojima se izlažu pušači.
- Pozitivno potičite razdoblja nepušenja uz ignoriranje uznemiravajućih i dosadnih aspekate njegovih pušačkih navika.
- Potaknite odsutnost neželjenog ponašanja – u početku pušači mogu izdržati samo 10-15 minuta bez pušenja cigarete – pohvalite ih pa će svaki puta biti sve duže razdoblje kada neće zapaliti cigaretu.
- Uključite obitelj i ostale prijatelje – obavijestite ih o važnom koraku prijatelja kako bi bili podrška u teškim trenucima odvikavanja.
Svakako izbjegavajte!
- Nemojte govoriti prijatelju što da čini – potaknite ga da učini ono što misli da je najbolje za njega – potaknite ga da donese dobru i ispravnu odluku, ali da ju donese sam.
- Suzdržite se od osuđivanja, kritiziranja ili pretjerane racionalizacije.
- Ne izazivajte sram u pušača, strah ili osjećaj krivnje.
- Informirajte, pomažite, osnažite prijatelja – možeš ti to!
Pokušajte saznati razloge početka pušenja i zašto nastavlja?
- Hoće li izgubiti “prijatelje” – društvo ako prestane pušiti?
- Možda ne uočava negativne posljedice za svoje zdravlje?
Iskažite suosjećanje i razumijevanje – a ne ismijavanje i okrivljavanje. Odvikavanje je proces – kod nekoga traje duže kod nekog kraće. Pokušajte otkriti način kako motivirati prijatelja na prestanak pušenja.
- Važno je kako dugo puši, koliko cigareta, u kojim situacijama ne može izdržati da ne zapali cigaretu?
Pričajte o tome, osvijestite te “okidače” – pričajte na koji drugi način mogu uspješno savladati stresnu situaciju. Zamolite pušače da ne puše u vašoj blizini, u vašoj kući, autu – učinite to na ljubazan i neosuđujući način – osvijestite im da je pasivno pušenje također štetno.
- Procijenite – u određenom trenutku možda je bolje uopće ne pričati o pušenju već okupirajte prijatelja šalama, smijehom ili slično
- Nikada ne smijete ući u otvoreni sukob – možete izazvati upravo suprotnu reakciju – pušenje će biti učestalije zbog ljutnje ili inata.
Pomozite prijatelju u organizaciji vremena i aktivnosti
- Potaknite prijatelja da se bavi zdravim i ugodnim aktivnostima tijekom kojih nije moguće pušiti, uključite se zajedno u sport – plivanje, tenis, trčanje, nogomet, teretanu, jogu, tai chi, planinarenje…
- Druženje s obitelji, prijateljima, zajednički izlasci u klubove gdje se ne puši, odlasci na koncerte, u kino.
- Izbjegavajte mjesta na kojima je dozvoljeno pušenje, zadržite prijatelja dalje od iskušenja, ne konzumirajte kavu i alkohol koji mogu podsjetiti na ritual pušenja.
- Informirajte se zajedno o zdravim prehrambenim navikama kako bi izbjegli pretjeranu potrebu za grickanjem i prekomjernim jelom kao zamjenu za pušenje
- Neka aktiviraju svoje ruke – umjesto cigarete u ruci neka vrte lopticu, olovku, rješavajte križaljke, puzzle, radite u vrtu…
- Posebno prve dane po prestanku pušenja, potpuno zaokupite prijatelja unaprijed detaljno organiziranim aktivnostima.
- Savjetujte da se okruži čistom, zdravom i mirišljavom okolinom – kupite cvijeće, operite odjeću, zapalite mirišljavu svijeću umjesto cigarete.
Uputi prijatelja u tehnike samopomoći
- Zatražite podršku zajedno - zamolite podršku bivših prijatelja pušača, pitajte ih za njihova iskustva i metode odvikavanja.
- Uputite prijatelja neka zatraži profesionalnu pomoć - svog liječnika, specijalistu ili neka se uključi u program grupnog odvikavanja.
- Možda će biti potrebno nabaviti farmaceutske preparate, u slobodnoj prodaji i na recept, koji olakšavaju odvikavanje poput nikotinskih flastera, žvakaćih guma, sprejeva za nos i tableta koje sadrže male doze nikotina, korisnom se pokazala i primjena akupunkture i homeopatije.
- Uputite prijatelja na vođenje pušačkog dnevnika - zabilježite doba dana i količinu popušenih cigareta tijekom tjedna kako biste ustanovili kakve su njegove pušačke navike.
- Koristite povoljne prigode poput trudnoće, rođenja djeteta ili unuka, prehladu ili gripu za prestanak pušenja.
- Organizirajte i isprobajte vikend nepušenja - odredite vikend bez cigareta, kako biste u miru probali vidjeti možete li prestati pušiti.
- Ako ste vi bivši pušač, ispričajte prijatelju iskustvo koje ste uspješno savladali, što je vama pomoglo da prestanete pušiti.
U kriznim trenucima preporučuje se:
- napraviti vježbe opuštanja,
- prošetati prirodom,
- nabaviti kućnog ljubimca, pronaći novi (stari) hobi,
- uzimati dosta tekućine,
- konzumirati svježe voće,
- pomaže istuširati se i oprati zube.
Na dan prestanka pušenja simbolično bacite zajedno sve cigarete, upaljače i pepeljare. BUDITE PONOSNI NA PRVI VELIKI KORAK ZDRAVOG ŽIVOTA!
Neposredno nakon prestanka pušenja – preuzmite filozofiju DAN PO DAN!
Simptomi odvikavanja
Tijekom prestanka pušenja mnogi pušači osjećaju simptome odvikavanja. Najčešći su napetost, nervoza, nesanica, glavobolja, depresija, dekoncentriranost. Budite:
- dostupni osobno, preko telefona, mobitela – posebno u prvim danima prestanka pušenja,
- spremni na čudna ponašanja – prihvatite činjenicu da je gubitak navike bolan,
- spremni na neprijateljske i ljutite osjećaje svojeg prijatelja – prihvatite činjenicu da će se možda riječima iskaljivati na vama ili drugim bliskim osobama. Pokušajte nakon ispada i naglih promjena raspoloženja reći nešto pozitivno ili smiješno, preusmjerite pažnju – nemojte prekinuti komunikaciju
- spremni unaprijed oprostiti i potičite ih da čine što god je potrebno da prođu kroz to teško razdoblje.
Ljubav i razumijevanje prijatelja i obitelji od posebne su važnosti u danima i tjednima neposredno nakon prestanka pušenja:
- Dajte prijatelju do znanja da ste presretni što je odlučio prestati pušiti i da ste sigurni da može ustrajati u toj odluci.
- Obilježite “prvi dan zdravog života” - organizirajte proslavu, večeru, odaberite simboličnu nagradu kao poticaj ustrajnosti u nepušenju.
- Jasno recite prijatelju da ćete tijekom razdoblja prestanka biti “pri ruci” uz njega za sve potrebe – to uključuje ohrabrenje kao i pomoć u svakodnevnim aktivnostima.
- Sagledajte i financijsku korist prestanka pušenja - razveselite se na što možete utrošiti iznos koji je do sada odlazio “u dim”!
Budite ustrajni i razmišljajte na pozitivan način!
Pokaži da si pravi prijatelj (i u dobru i u zlu) –
Lako je biti prijatelj kad je sve OK – budi tu kad je kriza!