Radna skupina za akutni koronarni sindrom Hrvatskog kardiološkog društva osnovana je 2004. godine odlukom vodstva Hrvatskog kardiološkog društva.
Do odlaska u mirovinu u lipnju 2013. godine višegodišnji predsjednik Radne skupine bio je prof.dr.sc. Vjeran Nikolić Heitzler, a nakon njega tu funkciju preuzima dotadašnji tajnik doc.dr.sc. Zdravko Babić.
Osnivanje Radne skupine za akutni koronarni sindrom koincidira s velikim znanstvenim i stručnim naprecima u liječenju akutnog koronarnog sindroma. Prateći znanstvena saznanja u međunarodnoj kardiološkoj javnosti i gotovo istodobno s njima hrvatski kardiolozi osnivaju prve centre intervencijskog liječenja, a 2000. godine i permanentnu službu liječenja primarnom perkutanom koronarnom intervencijom (pPCI) u akutnoj fazi infarkta miokarda sa ST-elevacijom (STEMI) za bolesnike zaprimljene u hitnu službu tih bolnica.
Hrvatska mreža pPCI
Pod vodstvom Radne skupine za akutni koronarni sindrom postojeći centri 2005. godine započinju se postupno organizirati u Hrvatsku mrežu pPCI preuzimajući odgovornosti za bolesnike transportirane iz okolnih županijskih bolnica u akutnoj fazi infarkta miokarda pokrivajući do danas permanentnom službom preko 90% teritorija Republike Hrvatske (Slika 1).
Rezultati ove mreže međunarodno su prepoznati, te usporedivi s rezultatima zemalja znatno višeg bruto nacionalnog dohotka, te se Republike Hrvatske svrstava među zemlje s najbolje organiziranim liječenjem akutnog STEMI u Europi, a time i u svijetu (Slika 2).
Smanjenje smrtnosti od KV bolesti u Hrvatskoj
Rezultati su evidentni i kroz statističke pokazatelje Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koji upućuju da je smrtnost kardiovaskularnih bolesti u Hrvatskoj u proteklih pet godina, dakle od osnivanja mreže, smanjena sa 53% na 49% , a što se najvećim dijelom posljedica smanjene smrtnosti od akutnog srčanog infarkta. Rezultati Hrvatske mreže pPCI se mogu pronaći u najpoznatijim američkim i europskim kardiološkim časopisima, te se o njima govori na najjačim europskim i svijetskim kardiološkim kongresima kao primjer dobre organizacije i raspodjele sredstava za intervencijsku kardiologiju.1-6
Trajna edukacija liječnika
Radna skupina za akutni koronarni sindrom Hrvatskog kardiološkog društva organizirala je od svoga osnutka niz stručnih i znanstvenih skupova u cilju trajne edukacije liječnika:
- Rana dijagnostika, inicijalno liječenje i transport bolesnika s akutnim infarktom miokarda, tečaj trajne edukacije liječnika, Zagreb, lipanj i studeni 2007.
- Akutna stanja u kardiologiji, Simpozij, Zagreb 2008.
- Hrvatska mreža primarne perkutane koronarne intervencije danas, Simpozij, Zagreb 2010.
- Inicijalno zbrinjavanje bolesnika s akutnim koronarnim sindromom, Poslijediplomski tečaj I kategorije Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, travanj 2011.
- Suvremeno liječenje NSTEMI, Simpozij, Zagreb, 2011.
- Radna sposobnost nakon akutnih stanja u kardiologiji, Zagreb, svibanj, 2013.
- Radionice kontinuirane edukacije i evaluacije implementacije Hrvatske mreže primarne PCI u svakodnevnu zdravstvenu zaštitu Republike Hrvatske, od 2011. godine višestruko u gradovima širom Republike Hrvatske.
Voditelji Radne skupine sudjelovali su kao predavači, moderatori i predsjedavajući na nizu domaćih i inozemnih kardioloških skupova, te bili autori niza stručnih i znanstvenih članaka iz područja kardiologije.
Daljnji ciljevi Radne skupine za akutni koronarni sindrom Hrvatskog kardiološkog društva su, uz zadržavanje dosadašnje razine aktivnosti, osnivanje nukleusa s kolegama iz različitih kardioloških centara Republike Hrvatske, organizacija kontinuiranog registra za akutni koronarni sindrom u Republici Hrvatskoj, te praćenje najsuvremenijih saznanja o liječenju akutnih stanja u kardiologiji i njihova implementacija u svakodnevno liječenje naših bolesnika.
Doc.dr.sc. Zdravko Babić, Voditelj Koronarne jedinice, Zavod za kardiovaskularne bolesti, KBC Sestre milosrdnice, Zagreb