Postoji li veza između alergija i bolesti srca i krvnih žila?
Doc. dr. sc. Nikola Bulj, dr. med. specijalist internist-kardiolog
06.09.2016.
Alergijeske i srčano-žilne bolesti često se javljaju u razvijenim zemljama i mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvenih komplikacije i pogoršanje kvalitete života. Obje grupe bolesti karakterizira pojačan upalni odgovor. Čini se da postoji poveznica između navedenih oboljenja i da je ona rezultat pretjeranog imunološkog odgovora u alergijskim oboljenjima s jedne, i pojačane produkcije proinflamatornih medijatora u aterosklerozi s druge strane.
Uvod
Alergijske i srčano-žilne bolesti često se javljaju u razvijenim zemljama i mogu uzrokovati ozbiljne zdravstvenih komplikacije i pogoršanje kvalitete života. Obje grupe bolesti karakterizira pojačan upalni odgovor. Čini se da postoji poveznica između navedenih oboljenja i da je ona rezultat pretjeranog imunološkog odgovora u alergijskim oboljenjima s jedne, i pojačane produkcije proinflamatornih medijatora u aterosklerozi s druge strane.
Povezanost alergija i ateroskleroze
Povišene koncentracije biogenih amina, poglavito histamina, koji se otpušta tijekom alergijskih reakcija i koji, među ostalim učincima, uzrokuje edeme tkiva, mogu igrati važnu ulogu u patogenezi ateroskleroze. U bolesnika s aterosklerozom primijećen je povećan broj aktiviranih mastocita što rezultira povišenom razinom histamina. Istraživanja pokazuju da histamin „olabavljuje“ veze između endotelnih stanica i povećava međustaničnu propusnost što se u prvom redu očituje u povećanom prodoru proaterogenih lipoproteina niske gustoće u subendotelni prostor i formiranju aterosklerotskog plaka. Istovremeno stvaranje citokina i čimbenika rasta iz pobuđenih mastocita pogoduje stvaranju slobodnih radikala, endotelnoj ozljedi, staničnoj proliferaciji i daljnjoj upali.
Povezanost alergija i koronarne bolesti srca
Bolesnici s napadajima dispneje imaju 2,6 puta veći rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti, dok je u skupini bolesnika s rinokonjuktivitisom taj rizik iznosio 40% u usporedbi s kontrolnom skupinom.
Ukupni serumski IgE često je korišten laboratorijski test čije vrijednosti iznad 500 IU/mL, iako niske specifičnosti, mogu sugerirati alergijsko oboljenje. Jafarzadeh i suradnici ispitivali su povezanost povišenih vrijednosti IgE i akutnog koronarnog sindroma. Studija je uključila 90 ispitanika: 30 s akutnim infarktom miokarda, 30 s nestabilnom anginom i 30 zdravih dobrovoljaca (kontrolna skupina). U bolesnika s akutnim koronarnim sindromom srednje vrijednosti IgE bile su više u usporedbi s kontrolnom skupinom. Bolesnici s akutnim infarktom miokarda imali su statistički značajno više razine IgE u usporedbi s kontrolnom (367.1 vs. 136 UI/mL, P < 0.01). Razlike su primijećene i među muškim ispitanicima – najviše vrijednosti IgE zabilježene su u podskupini muškaraca s akutnim infarktom miokarda, nešto niže u muškaraca s nestabilnom anginom, dok su najniže vrijednosti zabilježene u muških ispitanika u kontrolnoj skupini (P < 0.05). Autori su rezultate pokušali objasniti interakcijom IgE s mastocitima i bazofilima i oslobađanjem vazoaktivnih supstanci i citokina koji igraju važnu ulogu u patogenezi akutnog koronarnog sindroma.
Jedno od prvih značajnijih kliničkih istraživanja koje je ispitivalo povezanost alergijskih i kardiovaskularnih oboljenja bilo je ono Kima i suradnika iz centra Albert Einstein u Philadelphiji. Istraživanje sugerira povezanost između povišenog rizika koronarne bolesti srca u bolesnika s učestalim alergijskim napadajima dispneje i rinokonjuktivitisa. U ispitivanoj skupini od 8653 ispitanika starijih od 20 godina analizirana je učestalost alergijskih simptoma. Bolesnici koji su imali alergijsku dispneju imali su višu prevalenciju hipertenzije i abdominalne pretilosti i značajno više prosječne koncentracije C-reaktivnog proteina. Rezultati multivarijatne regresijske analize pokazali su značajnu korelaciju između alergijeske dispneje i rizika od koronarne bolesti srca u usporedbi sa zdravim ispitanicima. Nakon podanalize drugih čimbenika rizika koronarne bolesti koji su uključili visoki krvni tlak, ukupni kolesterol, i povišenu razinu CRP-a nađeno je da bolesnici s napadajima dispneje imaju 2,6 puta veći rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti, dok je u skupini bolesnika s rinokonjuktivitisom taj rizik iznosio 40% u usporedbi s kontrolnom skupinom. Razlike su bile najizraženije u žena mlađih od 50 godina – vjerojatno zbog povezanosti više koncentracije estrogena u žena u premenopauzi koji potencira osjetljivost imunog sustava i aktiviaciju mastocita i bazofila. Autori su rezultate studije također objasnili kroničnom upalnom reakcijom koja je zajednički nazivnik alergijskih i kardiovaskularnih bolesti.
Alergijske i atopijske bolesti i rizik kardiovaskularnih bolesti
Djeca s astmom i peludnom groznicom mogu imati dvostruko viši rizik arterijske hipertenzije i povišenog kolesterola koji predstavljaju dobro definirane čimbenike rizika bolesti srca i krvnih žila.
Recentna istraživanja ukazuju na dodatnu poveznicu alergijskih i atopijskih oboljenja. Prema istraživanjima Silverberga i suradnika, djeca koja boluju od astme, peludne groznice i ekcema mogu razviti više čimbenika rizika kardiovaskularnih bolesti od djece koja ne boluju od navedenih atopijskih bolesti.
Istraživači su analizirali podatke prikupljene od oko 13.000 djece u Sjedinjenim Američkim Državama. Prema navedenim podacima istraživači su procijenili da oko 14% djece boluje od astme, 17% od peludne groznice i 12% od ekcema. Rezultati studije ukazuju na činjenicu da djeca s navedenim alergijskim oboljenjima su češće bila povišene tjelesne težine ili pretila u usporedbi s djecom koja nisu imala alergijskih oboljenja. Nadalje, rezultati studije ukazali su na činjenicu da djeca s astmom i peludnom groznicom mogu imati dvostruko viši rizik arterijske hipertenzije i povišenog kolesterola koji predstavljaju dobro definirane čimbenike rizika bolesti srca i krvnih žila.
Zaključak
Hipoteza o povezanosti alergijskih s srčanožilnim oboljenjima temelji se na kroničnom upalnom odgovoru kao zajedničkom nazivniku obiju skupina oboljenja. Do sada provedena istraživanja snažno podupiru tezu da bolesnici s atopijskim bolestima imaju povišen rizik srčanožilnih oboljenja. Ovaj rizik može se uočiti već u dječjoj dobi s obzirom da djeca s atopijskim bolestima mogu imati i dvostruko veći rizik nastanka arterijske hipertenzije i hiperlipoproteinemije. Izostaju, međutim, literaturni podaci utječe li liječenje alergijskih oboljenja na smanjenje incidencije čimbenika rizika kardiovaskularnih bolesti što nameće potrebu provođenja daljnjih kliničkih istraživanja.
Literatura
- Rozenberg I, Sluka SH, Rohrer L, Hofmann J, Becher B, Akhmedov A, et al. Histamine H1 receptor promotes atherosclerotic lesion formation by increasing vascular permeability for low-density lipoproteins. Arterioscler Thromb Vasc Biol 2010;30:923-30.
- Jafarzadeh A, Esmaely Nadimi A, Tajeek H. Serum IgE levels in patients with ischemic heart disease. Iranian Heart Journal 2004;5:20-5.
- Ozben B, Erdogan O. The role of inflammation and allergy in acute coronary syndromes. Inflamm Allergy Drug Targets 2008;7:136-44.
- Kim J, Purushottam B, Chae YK, Chebrolu L, Amanullah A. Relation between common allergic symptoms and coronary heart disease among NHANES III participants. Am J Cardiol 2010;106:984-7.
- Silverberg JI Atopic disease and cardiovascular risk factors in US children. Allergy Clin Immunol. 2016 Mar;137(3):938-940.