Održan simpozij: Virus Zapadnog Nila – je li neočekivan u Hrvatskoj?
19.10.2012.
Danas je na Školi narodnog zdravlja "A. Štampar" u Zagrebu, održan stručno-znanstveni multidisciplinarni simpozij, Virus Zapadnog Nila – je li neočekivan u Hrvatskoj? Zaključak simpozija je da i dalje treba pratiti kretanje virusa i seroprevalenciju među pučanstvom te provoditi protuepidemijske dezinsekcijske mjere. Tijekom 2013. godine moguća je pojava novooboljelih s dolaskom sezone komaraca.
Simpozij je okupio veliki broj stručnjaka različitih struka, biologa, veterinara, epidemiologa, infektologa, mikrobiologa te stručnjaka iz područja javnog zdravstva. Skup je pozdravila prof.dr.sc.Ira Gjenero Margan, dr.med, predsjednica Hrvatskog epidemiološkog društva i održala uvodno predavanje. Okupljenim stručnjacima obratio se prim.dr.sc. Krunoslav Capak, dr.med. voditelj Službe za ekologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i zamjenik ravnatelja HZJZ-a te prof.dr.sc. Jadranka Božikov, direktorica Škole narodnog zdravlja „Andrija Štampar" koja je ujedno najavila i proslavu dana škole.
Prof.dr.sc. Enrih Merdić, biolog sa Sveučilište Juraj Strossmayer u Osijeku kao stručnjak za komarce govorio je o pojavi novih vektorskih bolesti u Hrvatskoj te kako ih možemo pratiti. Već zadnje dvije godine prof.dr.sc. Ljubo Barbić s veterinarskog fakulteta prati kretanje virusa zapadnog Nila među populacijom konja u Hrvatskoj i zaključuje da je i dalje potrebna suradnja veterinara i liječnika na učinkovitoj kontroli i prevenciji ove bolesti.
Iva Pem Novosel, dr.med. epidemiolog, govorila je o epidemiologiji virusa i naglasila kako većina oboljelih, njih 80% gotovo i nema simptome bolesti, gotovo 20% oboljelih ima nespecifične simptome poput gripe, a tek 1% oboljelih razvije ozbiljnu kliničku sliku meningitisa ili encefalitisa.
Prof. dr. sc. Alemka Markotić je naglasila da jednom preboljela bolest ostavlja trajni imunitet, a doc. dr. Ljiljana Perić iz Osijeka i prim. Nenad Pandak iz Slavonskog Broda prikazali su prve bolesnike liječene na njihovim odjelima.
Završno predavanje je imao prof.dr.sc. Josip Milas, dr.med. epidemiolog iz ZZJZ -a Osječko‐baranjske županije koji je naglasio učinkovit larvicidni tretman, edukaciju stanovništva o održavanju bazena, fontana i bačvi s vodom te kontrolu komaraca.
Svi stručnjaci su se složili da je i dalje potrebna zajednička suradnja u prevenciji i liječenju ove zarazne bolesti kao i drugih bolesti koje prenose komarci.